Şita aylarının vazgeçilmezi ‘ıhlamur’, yanlış tüketildiğinde iflah adına beis veriyor

Kış aylarının vazgeçilmezi ‘ıhlamur’, kusurlu tüketildiğinde felah yerine uymazlık veriyor

Prof. Dr. Hüseyin Fazla Akpolat, şita aylarının vazgeçilmezi ıhlamurun çayının hatalı tüketildiğinde herif sağlığına yararından haddinden fazla zararı dokunduğunu söyledi

SİVAS – Prof. Dr. Hüseyin Aşkın Akpolat, şita aylarının vazgeçilmezi ıhlamurun çayının yanlış tüketildiğinde eş sağlığına yararından haddinden fazla zararı dokunduğunu söyledi.

Şita aylarının yaklaşmasıyla birlikte soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon vakalarında artış yaşanıyor. Mevsimlik hastalıklara yakalanan vatandaşların ise ilk kendisine akıllarına kış çayları geliyor. Bu çayların başında mevrut ıhlamur bağışıklık sisteminin korunması için sıklıkla tüketiliyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Dirim Bilimi bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çok Akpolat, ıhlamur tüketiminde akla yatkın aşina yanlışlar için açıklamalarda bulundu.

Ihlamur bitkisinin âdem sağlığına bir nice yararı bulunduğunu tamlayan Akpolat, ıhlamurun kaynayan suyun içerisine atılarak saatlerce demlenmesinin dokuncalı olduğunu, doğru kullanımın ise 80 etap sıcaklığa vasıl suyun ocaktan alınarak üstüne koyulan bire bir avuç ıhlamurun bildirme aşkın 10 an bekletilerek demletilmesi olduğunu söyledi.

“Katıksız olan seçme özdek zararsızdır kabilinden görülüyor”

Prof. Dr. Akpolat, halk ortada tabii olan gelişigüzel şeyin zararsız kendisine görüldüğünü belirtip, “Kış aylarına yaklaşıldığında yer haddinden fazla tüketilen ürünlerin başında ıhlamur geliyor, alelhusus bu aylarda çokça çok tüketiliyor. Sakinleştirici ve hacet söktürücü özelliği, sevimsiz algınlığına gani gelmesi, öksürük ve balgam giderilmesinde ve muafiyet sisteminin korunması üzere tüketiliyor. Çokça yoğun tüketildiği için ayrımsız mızıka yanlışlıklarda yapılıyor. Şayet tığ doğru kullanırsak faziletli aynı performansta yarar sağlıyoruz. Amma tasarruf hatası olursa yararından çok zararı bile peki. Umum ortada natürel olan temas öz zararsızdır kabil görülüyor. Almış olduğumuz ıhlamurun bire bir tüvana olması ve dönemin dahi toplanması zaruri. Toz yer olmaması ve özellikle artık tutkun poşetlerde alınması, ıhlamurun çiçek ve yaprağıyla gelişigüzel kullanılması gerekiyor” dedi.

“Ihlamur saatlerce kaynatılmamalı”

Prof. Dr. Akpolat, ıhlamurun saatlerce kaynatılmaması gerektiğini söyleyerek, “Almış olduğumuz ıhlamuru demleyeceğimiz ant yapılan hatalardan birisi antipatik suya koyup saatlerce kaynatmamız. Detaylı sürede kaynattığımız ant ıhlamurda ki tanen miktarı suya geçiyor rengi koyulaşmaya başlıyor ve acılaşıyor. Artık bitkideki istemediğimiz ve yarardan haddinden fazla zararı olabilecek maddeler bu suyun içerisine geçmeye başlıyor. Biz ıhlamurun saatlerce kaynamasını istemiyoruz. Burada yapılabilecek husus aynı hisse ıhlamuru türap ve topraktan arındırmak üzere hafif sudan eylemek gerekiyor. Değişik tıpkı yanlış bap nebat çaylarını 100 derecenin üstünde haddinden fazla kaynak şekilde içiyoruz. Bu şekilde içildiğinde hançere kanseri ve boğazda mesail görülebilir” şeklinde konuştu.

“Yararlı olduğunu düşünüp fazla tüketilmemeli”

Prof. Dr. Akpolat, yapılan aynı gayrı hatanın ise ıhlamurun faydalı olduğunu düşünülüp yüksek miktarda tüketilmesinin hatalı olduğunu söyleyerek, “Yapılması müstelzim 80-90 derecede kaynattığımız suyu porselen demlikte veya çaydanlıkta ıhlamuru çiçek ve yapraklarıyla alay malay koyduktan bilahare kapağını kapatıp, 2-3 dakika bekletip, süzersek sakinleştirici etkisi olur. İş yorgunluğu ve stresli günlerde bu şekilde tüketilebilir. Eğer 5 dakika beklettirilirse idrar söktürücü etkisi öne kazanç. 10 an büyüklüğünde bekletilir ise az buçuk elan rengi koyulaşacaktır ve öksürük ve balgam söktürme için kullanılır. Demliğin yine yine altının yakılıp kaynatılmaması gerekiyor. Yanlışlardan biri elan ise haddinden fazla hayır diye ıhlamuru günde 10 boduç tüketmemek geçişsiz. Bu mahsulat daha bilahare böreklerden süzüleceği için böbreklere üstelik tehlikeli olabiliyor. Yapılan birçok araştırmalarda böbreklerde, tartım artışlarında ve tansiyonda ölçümlerinde farklılık ortaya çıkarabilir. Ihlamuru banko sağlam içilmelidir. İçerisine sulu zırtlak, zencefil, bal, şeker üzere mahsulat katılmaması gerekiyor. Ihlamurun sade tüketilmesini başvuru ediyorum. Herhangi Bir katılan işaret değişik aynı sıkıntıya etmen mümkün. Sade tıpkısı biçimde arz aşkın 2-3 fincan içilmesini kaynak ediyoruz” dedi.

Share: