Sırçalıtepe’deki kazılarda, 9 bin 300 yıl eski beledi hayata dayalı izler bulundu

Niğde’nin Kayırlı köyünde Sırçalıtepe Höyüğü’ndeki kazılarda bulunan obsidyen ve mızrap aletler, bölgede beledi hayatın 9 bin 300 yıl öncesine uzandığını ortaya çıkardı.

Kazı Heyeti Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Gökçe Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Tarih Öncesi Arkeolojisi Esas Olgun Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semra Balcı, AA muhabirine, höyüğün, volkanik Kapadokya bölgesinde obsidyen kaynaklarına andıran tıpkı alanda olduğunu söyledi.

Balcı, 2016’da yapılan ilk satıh araştırmalarında, obsidyen el işi alanı, mızrap ve sürtme taş aletlerinin dikkatlerini çektiğini belirtti.

Bu yılki kazıların sona erdiğini, işlik çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Balcı, şöyle konuştu:

“Kayran çalışmalarımızda mimariye ilişkin yıpranmamış veriler elde ettik. Antrparantez beledi hayata dair yevmi aktivitelerinde çıkmış bazen mızrap, obsidyen aletler ile birtakım süslenme gayeli kullanıldığı melhuz boncuklar ve özge objeler bulduk. Kemik aletler ortada iğne evet de tığ namına adlandırdığımız aletler vadi almakta kim bunlar çoğunlukla hapis yapmak amacıyla ya bile sepetçilikte makbul parçalardır.

Bu yıl hususi buluntularımız ortada, gövde hafriyat bezemeyle şekillendirilmiş bir mızrap objemiz düz almakta. Bu kemik bilinçlilik esbak yıllarda bulamadığımız yeknesak. O yüzden bizi heyecanlandırdı. Kazıyla mamul bezemeler çokça düzgün tıpkı şekilde işlenmiş. Objenin kenarlarındaki kırıklarından etraf şeklini umum bilmiyoruz. Ihtimal önümüzdeki yıllarda eş buluntular olursa bunların yorumlanması elan basit olacaktır.”

“Obsidyen işliği ve yerleşimin ayrımsız arada bulunduğu başka bire bir kayran kazılmamıştı”

Burada gravite düzeltili yumurtamsı ok uçlarının çokça fena hâlde örneklerini bulduklarını belirten Balcı, “Sırçalıtepe’de iki örnek üzerinden radyo karbon tarihlendirmesi yapıldı. Günümüzden 9 bin 600-9 bin 300 sene öncesine tarihlendiğini bilmekteyiz. Burayı şu anda Niğde devlet sınırları içerisindeki arz çarkıt yerleşme yeri namına söyleyebiliriz. Zira bu tarihlerde şimdiye büyüklüğünde kazısı yapılan bambaşka bir yerleşme yok. Yer bozuk yerleşim yeri olması açısından balaban.” ifadelerini kullandı.

Semra Balcı, şunları kaydetti:

“Değişik tıpkı önemi ise bu tarihlerde gine obsidyen işliği ve yerleşimin bir arada bulunduğu apayrı tıpkısı düz şimdiye kadar kazılmamıştı. Mimariye ilgili bakaya, höyüğün gün doğusu kesiminde açığa çıkarıldı. Bu alanda yanında yapılmış kerpiç duvarlı mekanlar ortaya çıkarıldı. Kerpiç ve taş beraber kullanılarak yapılan duvarlı mekanların varlığını bile özellikle bu seneki çalışmalarımızda ağırlıklı gözlemleme imkanımız oldu. Milattan önce 8’inci bine tarihlenen yerleşmede 2022 yılı çalışmalarında, eski yıllarda karşılaşmadığımız tarzda üst hafriyat süslü mızrap obje ve boncuk dizisi bulduk.”Share: