Sinop haberleri | Yeğin felaketinin yaşandığı Ayancık kışa hazırlanıyor

Sinop İl Umumi Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, geçtiğimiz sene başat felaketinin yaşandığı Ayancık’ta, çalışmaların balaban ölçüde tamamlandığını, kış gelmeden mütezayit bölümlerin tamamlanması için çalışmaların hızlandığını belirtti.

Üçüncüoğlu, AA muhabirine, Ayancık’ta yaşanan yeğin felaketinin arkası sıra Özel İdare aracılığıyla 150 milyon lira ödenekle geçiş yerleri, menfezler, akarsu ve su kanallarının şişman tıpkısı kısmının tamamlandığını, ilçenin yüksek ve heyelanlı bir mıntıka olması zımnında bazı yerlerde çalışmaların bibi devam ettiğini söyledi.

Hâkim felaketinden periferi zarar gören köy yolları bağlantılarının tamamlandığını ve 250 kilometrelik nöbet faaliyet ihalesinin yapıldığını hatırlatan Üçüncüoğlu, şunları kaydetti:

“Sinop’ta sunma şişman karye yolu ağına sahip ilçemiz 940 kilometre ile Ayancık’tır. Bu yolun 340 kilometresi ekip, 600 kilometreden ilavesi üstelik birinci ve ikinci rütbe olan köy yollarıdır. Sel felaketiyle gelişigüzel yıkılan yolların 250 kilometrelik bölümünün gelişmemiş sürede tamamlanmasını bekliyoruz. Antrparantez köylerde ateş parçası insanlar üzere hayati önem taşıyan içme suyu şebekelerinin balaban bire bir kısmı tamamlandı. Bu kapsamda Ayancık’ın birçok köyünde 200 civarında iri benzeri bölümü tamamlanan ve yapımı devam fail açma, geçiş yerleri ve köprüler var. Selden etkilenen Ayancık köyleri için Özel İdare vasıtasıyla 150 milyon teklik ödenekle, intikal yerleri, menfezler, akarsu ve akarsu kanallarının iri aynı kısmı yapıldı. Önümüzde kışa hazırlık amacıyla Hususi İdare gözetiminde Karayolları ve sair firmalarla gelişigüzel çalışmalar sürüyor. Şu anda zıt bir nitelik yok. Kem mütezayit ve rüçhan yerlere derhal engelleme ediyoruz.”

Share: