Sinop gündem haberi | Sinop Balatlar Çatı Topluluğu’nda ilmek adamları oturur vaziyette defnedilmiş

Balatlar Bina Topluluğu kazısından umumi görüntüler

Piskopos mezarlarından görüntüler

Türk Devir Kurumunda memur Uzman Nutuk Tarihçi Saz Şairi Hetto ile mülakat Sinop Balatlar Yapı Topluluğu’nda din adamları oturur vaziyette defnedilmiş

Ehlihibre Tekellüm Müverrih Ozan Hetto:

“Bu şekilde defin geleneği esasen Hristiyanlıkta tanıdık, fakat bu bölgede degaje sıfır defin geleneği”

“Şu an için Karadeniz özelinde biricik”

SİNOP – Sinop’ta, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Gündüz Kurumunun katkılarıyla planlı Balatlar Yapı Topluluğu kazısında ortaya çıkarılan “Piskopos mezarları” defin şekliyle dikkati çekiyor.

Kentte 2010 yılında başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu kazısında, on iki yılda ayrımlı dönemlere ilgilendiren bir nice bulguya ulaşıldı.

Balatlar Çatı Topluluğu içindeki Balatlar Kilisesi’nin ise değişik dönemlerde mezarlık yerine kullanıldığı belirlendi.

Kilisede, yarı yatar ve oturur vaziyette defnedilen Isevi ilmek adamlarının mezarları, kazının önce yıllarında ortaya çıkarıldı.

“Piskopos mezarları” olarak adlandırılan düz, oturur vaziyetteki defin şekliyle Karadeniz Bölgesi’nde türünün tek örneği yerine gösteriliyor.

Türk Ruz Kurumunda memur Uzman Tekellüm Müverrih Şair Hetto, AA muhabirine, “Piskopos mezarları” namına isimlendirdikleri alanın kutsal kabul edildiği amacıyla din adamlarına ayrıldığını, mezarların 18. ve 19. yüzyıl diyanet adamlarına ilişik olduğunu anlattı.

Hetto, “Buradaki ilmek adamları yarı oturur ya birlikte yatar pozisyonlarda, başlarının arkasına maden yastıklarla, merasim kıyafetleriyle, spesifik takılar ve haçlarla, İncillerle defnedilmiş.” dedi.

Bu şekilde defnin, Hristiyanlıkta bilinen ancak bu bölgede koca sıfır tıpkı anane olduğuna dikkati çeken Hetto, Güneydoğu Anadolu’da Süryani manastırlarında koltukta otururken ya dahi yarı uzanır pozisyonda defnedilmiş din adamları görülebildiğini aktardı.

Karadeniz özelinde bu tür tıpkısı mezarın biricik olduğunu vurgulayan Hetto, “Hristiyan inancında kıyamet günü Hz. İsa’nın doğudan geleceği, dünyaya idraksiz döndüğü devir mümin insanlara liderlik eden bu kült adamlarının elan hızlı ayağa kalkması, İsa’yı selamlaması ve bu mezarlıkta defnedilen ayrıksı mümin kimselere önderlik etmesi amacıyla bu şekilde defin tercih edilmiş ama Karadeniz Bölgesi’nde haddinden fazla ünik benzeri çeşni.” ifadesini kullandı.

Hetto, “Piskopos mezarları”ndan çıkarılan ayakkabılar, kıyafetler, tören kıyafetleri, takıların Mimar Sinan Üniversitesi Evire Çevire Sanatlar Fakültesi laboratuvarları ve Sinop’ta kurdukları mesai alanında yenileme ve konservasyonlarının ehlivukuf ekiplerce yapıldığını kaydetti.

Hetto, kazıda çıkan iskeletlerin, Çorum’de Hitit Üniversitesi Insan Bilimi Bölümü’nde müdafaa edildiğini ve doktora çabuk çalışması kapsamında incelendiğini sözlerine ekledi.

Share: