Sındırgı’da esas boya bitkileri toprakla buluşuyor

Sındırgı’de köken boya bitkileri toprakla buluşuyor

BALIKESİR – 3000 yıllık benzeri kültüre sahip, tabii hakikat boya ve yünden üretilen Dünya’ca ünlü Sındırgı Yağcıbedir Halıları geleceğe kandil tutmaya bitmeme ediyor. Uran Bakanlığı destekleriyle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Fellah Eğitim Bilimi merkezinde üretilen nesep boya fideleri yıllar sonraları Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde toprakla buluşmuştu.

Değişik üreticiler dahi arazilere tıbbi hoş kokulu nebat ve soy boya ekmeye başladı. Kocabey ve Çakıllı mahallelerinde binlerce gerçeklik boya fidanı toprakla buluştu. Alelhusus doğal boya, kozmetikte makbul nebatat dağlardan toplanırken, yıllar bilahare yeniden tarlalara birlikte ekilmeye başladı. Nesep boya bitkilerinin fazlalaştırılması ve katıksız boya üretimine geçilmesi ile nesiç boyası sektöründe dışa bağlılıktan ayrılmak hedefleniyor.

50 dönüm arazide hakikat boya bitkilerinin ekimini gerçekleştirdiklerini belirten Ferit Bahir “Tığ buraya elli dönüm araziye kızılboya ekmeye geldik. Burada ormandan aldığımız kökleri elli dönüm araziye ekiyoruz. Sındırgının Kocabey köyündeyiz şu anda ekimimiz bitmeme ediyor hassaten kış şartları da olsa tığ ekimimize aylamak zorundayız. Elan önceden hazırladığımız bu kökboyalarını 2 ahit süresince ekmemiz gerekiyor. Bu gelecek amacıyla çokça pir tıpkı özdek halıcılık sektöründe ve ip boya sektöründe bu kimyasal sıfır aynı boyadır. Natürel tıpkısı boyadır, beniz sene bu boya boyut atmaz kullandıkça rengi henüz birlikte parlar. Bu gelecek üzere Türkiye amacıyla çok iyicene benzeri üründür. Çakıllı mahallesinde üstelik 16 dönümlük arazide 26 binden fazla töz altın otu dikimi gerçekleştirdik. altın otu ekildikten bire bir sene sonra kendini gösterir. Tıbbi anlamda birlikte haddinden fazla faydalıdır” dedi.

Tarlalarda cins boya yetiştirilmesinin beraberinde Uran ve Teknoloji Bakanlığı destekleri, hususi müteşebbisler işbirliği ile Sındırgı’birlikte ” Tabii Boya ve İnovasyon Merkezi ” kurulum çalışmaları üstelik bitmeme ediyor.

Saf projelere önem veren ve saf boya üretiminin az çok kocaman olduğunu tamlayan Sındırgı Şehremini Ekrem Okkalı ” Bunu tığ ithal yerine ev dışından alıyoruz yıllar süresince. Kılbaz dolunay halısı bize sabah yeli kaynağı oldu ve orada beğenilen boyaları esasen biz ürete biliriz cins boya haddizatında sadakatle elbet tıpkı hareket yapabiliriz diye niteleyerek çalışırken bağımlı sakat Osmanlı defterinde, Temettuat Defterleri bizim tarlalarda yıllar ilk bu ekimi yaptığımız ortaya daha çok. Bir proje geliştirdik ve endüstri bakanlığına sunduğumuzda üstelik bununla ilişkin gösterişli manada destek aldık” dedi.

Share: