Sıla Şentürk’ün acımasız zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’de 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Fert Gökçek’in “tasarlayarak ve canavarcasına hisle çocuğu düşünülerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış mülk boyu mapushane cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Yoğun Ceza Mahkemesindeki davanın evvel duruşmasına, maznun Hüseyin Fert Gökçek mevkuf bulunduğu Van F Tipi Efdal Güvenlikli Tutkun Ukubet İnfaz Kurumu’ndan Curcunalı ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün de hazır bulunduğu duruşmada, Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının ortaklık talebi mahkeme heyetince akseptans edildi.

Sanık Hüseyin Can Gökçek, ifadesinde, görüngü haset bu arada okşamak için anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, günücülük zımnında aralarında ağız dalaşı çıktığını tez ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

Mahkeme başkanının iddianamede güzeşte “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak harcama mi?’ şeklinde internetten taharri yaptığı” bilgisine müteveccih sorusuna maznun Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, yurt dışındaki ayrımlı sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Baba Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk bile kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın cemi anlattıkları yalandır. Daim bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme kabilinden bire bir niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların üstelik ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, olay günü evde olduğunu vurgulayarak, “Eve şüphesiz girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diye curcunalı duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O birlikte ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Henüz bilahare dışarı çıkıp yardım istedim.” diye niteleyerek konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın sunu alçak cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi üzere 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Dokunaklı Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tıp Şube Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tıp Ekip Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesinin otopsi raporlarına yer veriliyor.

Sanık amacıyla Samsun Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince sunulan “bellek sağlığı cümle” raporunun birlikte yer aldığı iddianamede, Gökçek üzerine “taammüden ve canavarcasına hisle çocuğu bile bile katil” suçundan ağırlaştırılmış dünya malı boyu hapishane cezası temenni ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak masraf mi” şeklinde internetten taharri yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, cinayet öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye çevrik eylemlerine belen edilen iddianamede, daim komütatör muhavvil sanığın, alıcı ve tıpkı pusat cihazlarının görüntü almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Sahil Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Birey Gökçek, Kalaba-Giresun Havalimanı mevsuk yakalanmıştı.

Hüseyin Birey Gökçek, mağdura müteveccih “eşeysel istismar ve kişiyi hürriyetinden mahrum tasarruf etmek” suçlamasıyla bire bir davadan henüz yargılanıyor.

Share: