Senegal’in Ankara Büyükelçisi Gueye, Karabük Üniversitesini musahabe etti

Senegal’in Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye ve beraberindeki heyet, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Yâren Çelik’ı musahabe etti.

KBÜ’den yapılan açıklamaya göre, rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette konsoloshane işlerinden sorumlu başkatip İbrahima Traore, katip Cheikh Mbacke Fall ve büyükelçilik tercümanı Kemal Özturanlı bile yer aldı.

Ziyarette, Türkiye ile Senegal arasındaki ilişkilerin temas geçen dönüş geliştiğini belirten Gueye, alelhusus terbiye alanında yapılacak gelişim birliklerinin önemine dikkati çekti.

Gueye, “Ortak araştırmalar konusunda iş birliği yapılmalı, Afrika Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmalı.” ifadesini kullandı.

Rektör Polat birlikte ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Senegal ile ilişkileri önemsediklerini kaydetti.

Çelik, “Senegalli 400’den fazla öğrencimiz var. Türkiye’deki üniversiteler beyninde Senegal uyruklu öğrencilerin en çok olduğu darülfünun Karabük Üniversitesi.” açıklamasında bulundu.

KBÜ rektör yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Prof. Dr. Derviş Ateşli, Genel Yazman Lütfü Köm, Arsıulusal İlişkiler Ofisi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Oya Çepni Önalan ve Uluslararası Öğrenciler Koordinatörü Öğretim Yardımcısı Selek Tanış’ın de hazır bulunduğu ziyarette Çelik, misafir sefirikebir Gueye’ye ödül sunma etti.

Büyükelçi Gueye ve beraberindeki yıldız bilimi, ziyaretin ardından KBÜ Çıpa Çelik Kampüsünü gezdi.

Gezinin arkası sıra Gueye, 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda Senegalli öğrencilerle bire bir araya gelerek sohbet etti.

Share: