Selahattin Demirtaş’a Kimyevi Silah Kullanıldığı İddiaları Zımnında 100 Bin Liralık Manevi Tazminat Davası

ÇAĞATAN AKYOL – MERAM ŞEYMA CAN

Eski HDP Kayırıcı Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal cebe kullandığı iddialarına ilgili açıklamaları nedeniyle Milli Defans Bakanlığı’nın yansıtma üzerine anket başlatıldı. TSK, benzeri beyanlar üzere Demirtaş karşı 100 bin lira tazminat davası davası açtı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Şekil Konseyi Başkanı Çiy Korur Fincancı, TSK’üstelik kimyevi cebe kullanıldığı iddiasının peşi sıra 27 Ekim’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Edirne F Tipi Sadık Cezaevi’nde kâin sakat HDP Herif Umumi Başkanı Selahattin Demirtaş dahi 19 Ekim’bile, toplumsal medya hesabından “On Paralık kimesne tıpkı an birlikte aklından çıkarmasın ki kimyasal silah kullanımı insanlığa alın suçtur ve insanlığa cebin suçlarda süre aşımı yoktur. Hakeza benzeri yanlışlık işleyenler, bağımsız mahkeme kararı uğrunda kesin hesap vereceklerdir” paylaşımı yapmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı, bu açıklaması nedeniyle Demirtaş için “yıldırı örgütü propagandası boşaltmak” ve “devletin gurur ve organlarını tenzil” iddiasıyla yanlışlık duyurusunda bulundu.

Demirtaş Defans Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, Milli Defans Bakanlığı’nın başvurusu konusunda Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca anket başlatıldı. Tıpkısı beyanlar konusunda dahi “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şahsiyet haklarına, değer ve saygınlığına saldırı” gerekçesi ile bile Demirtaş aleyhine 100 bin liralık manevi tazminat davası açıldı.

“USLU VE MANTIKLA İZAHI YOKTUR”

Demirtaş Savunma Grubu’ndan konuya ilgili yapılan açıklamada, Demirtaş’ın açıklamasının tamamen rapor özgürlüğü kapsamında olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Açılan dava ve yapılan yanlışlık duyurusunun hukuk, bellek ve mantıkla izahı yoktur. İfade hürriyetini ve açık oturum tartışma özgürlüğünü hâkimiyet marifetiyle boğma ve sindirme dışında ayrımsız mazmun taşımayan bu yaklaşım, tıpkı zamanda müvekkilimiz Sayın Demirtaş’a alın yıllardır süren birleştirme ve kurumsal tiksinti pratiğinin sunu kemiksiz örneklerinden biridir. Sayın Demirtaş’ı, dosdoğru olmasından aldığımız motivasyonla savunmaya devam edeceğiz.”

Share: