Şehir Partisi Umumi Başkanı İnce, Van’da konuştu Açıklaması

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Anayasa değiştirilecekse bütün politik partilerle görüşülmeli, tek sakınca namevcut amma gizli gizli görüşmeyi, sıkılgan görüşmeyi akla yatkın bulmam.” dedi.

Ziyaretlerde gezmek amacıyla Van’a mevrut İnce, gazetecilere, Şehir Partisi namına millete “sağlık” önerdiklerini, düşünce, türe ve ahlak umu köprüleri kuracaklarını söyledi.

Ülkenin aynı ucundan özge ucuna istek köprüsü kuracaklarını, kurumlara olan güveni artıracaklarını tamlayan İnce, tarımı, sağlığı ve eğitimi piyasanın koşullarına bırakmayacaklarını dile getirdi.

İttifaklarda vadi kabul etmek kadar aynı dertlerinin olmadığını, millete üçüncü benzeri öğün önerdiklerini anlatan İnce, şöyle konuştu:

“Tığ Van’da neyi konuşuyorsak Trabzon’birlikte, Diyarbakır’da neyi konuşuyorsak, Edirne’bile onu konuşuyoruz. Yörenin şartlarına bakarak konuşmamı değiştirmem. Yani bir yere gidip o yörenin hoşuna gidecek lafları anlatmak benim huyum değil. HDP ile AKP görüşmüş ve görüşebilir. Bunda hangi var kim? Ben tıpkı mahzur görmüyorum. Olgun değerinin birlikte olmaması lazım. Anayasa değiştirilecekse hep siyasi partilerle görüşülmeli, tek mahzur bulunmayan ama bilinmeyen saklı görüşmeyi, sıkılgan görüşmeyi akıllıcasına bulmam. Görüşülecekse milletin gözünün önünde olmalıdır.”

İttifak sisteminin ucube bir herkes olduğunu, ancak yapılabileceğini belirten İnce, “İttifaklar kızıl gününe dönüşmemeli. Bu ittifaklar temel hatlarıyla yazılmalıdır, yazıldıktan bilahare üstelik millete açıklanmalıdır. Hakeza aynı formül cins. Buna ayrımsız itirazım yok amma çokça aşkın uzatılmamalıdır. Bu aynı anlamda üstelik intihap işbirliği olmalıdır. Yani seçme işbirliği kurallarımız şunlar, neyse yazarsın zir alta millete da açıklarsın. Bu şartlar altında olursa evet. Bambaşka makule akseptans edilemez.” ifadesini kullandı.

6’lı masanın haricen tıpkısı namzet bulması halinde yaşanabilecek gelişmelere değinen İnce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dışarıdan bulunan o gönül Cumhurbaşkanı seçilirse, altı genel başkanın emir eri olacak. Onları dinleyecek. ‘Siz ne diyorsunuz sayın genel başkanlar?’ deyip, Türkiye’yi anca yönetecek. Buna inanan aynı adam saftır. Hakeza bir özdek olmaz. Cumhur Reisi seçildiği dönme bir tanesini takmaz bunların. Takmamalı da elhak. Âdem Reisicumhur, umumi başkandan mir matlup. Yürütmenin başı, yasamanın üyesinden buyuru alacak. Anayasaya çapraz, gerçeğe aykırı, eşyanın tabiatına ters. Hakeza tıpkısı özdek benzer mi? Yani Cumhur Reisi seçilseydim, CHP’den adayken. Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin Umumi Başkanıydı bana buyruk mı verecekti? Cumhurbaşkanlığı böyle tıpkısı özdek cins mi? Dinleyeceğimi mi sanıyordunuz? Böyle aynı özdek gayrimümkün. Cumhurbaşkanı seçilen sevimli, lüzumlu şekilde ülkeyi yönetir. Hakeza talimatla filan gayrimümkün bu amal.”

İnce, beraberindeki partililerle şehir merkezinde esnafı görüşme etti ve vatandaşlarla görüştü.

Share: