Seferihisar’daki Sığacık Yat Limanı’nın Genişletilmesi Kararı Teknelerle Ihtarname Edildi.

Iblağ ve Altyapı Bakanlığı’nın, İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Sığacık (Teos) Yat Limanı’nın kapasitesini müzayede kararı, Sığacık Körfezi’nde ihtarname edildi. Onlarca mıntıka ile yat limanında toplanan yurttaşlar, projeden vazgeçilmesi üzere çağrı yaptı. Seferihisar Şehremini İsmail Kebir, “Bu denize bu ihaneti yaptırmamak amacıyla buradayız. Yeter yani. Doyun az buçuk. Yeter, doymanız geçişsiz. Bu denizler bizim, bizim kalmaya devam edecek” dedi.

Seferihisar’üstelik, “Çocuklarımız beton değil balık yesin”, “Kıymayın efendiler, kıymayın doğamıza, denizimize” bağlanmış pankart ve dövizler astıkları tekneleriyle mazi akşam saatlerinde denize açılan yurttaşlar, Sığacık Yat Limanı’nın kapasitesinin artırılması için karar düz Iblağ ve Altyapı Bakanlığı’na reaksiyon gösterdi.

İSMAİL YETİŞKİN: YETER, DOYMANIZ LAZIM

Meşaleler yakıp denizde teknelerle ihtarname eylemi düzenleyen yurttaşlar, proje ile bölgenin doğal yapısının bozulacağını öne sürdü. Eyleme destek veren Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Muhteşem, şöyle konuştu:

“Bilcümle Sığacık halkı burada. Hep bu arada bu denize bu ihaneti yaptırmamak amacıyla buradayız. Bu deniz, buradaki balıkçının, seyahat teknecisinin, günübirlikçinin. Buraya Kolin İnşaat’ın elini atmaması gerekiyor. Burada yapılacak olan, burayı bırakmaları. Kâfi, elhak var olanı kullanıyorsunuz. Burada niye sosyeteye ilgili benzeri düz yaratmak üzere uğraşıyorsunuz. Burada bütün denize gidiyor, balığına gidiyor. Esnaf burada parasını kazanıyor, harcıyor. Kâfi yani. Doyun az buçuk. Kâfi, doymanız lazım. Bu denizler bizim, bizim kalmaya devam edecek. Biz, çocuklarımıza bu denizi tezyit etmek istiyoruz, yat limanı değil. Tığ, çocuklarımıza temiz bire bir bahir, temiz ayrımsız gelecek bırakmak istiyoruz.”

“YAPTIRMAYACAĞIZ”

Periferi Güvenlik Bot Komutanlığı’ndan zahmetli çeri Fuat Sim de yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Burada siyasa üstü aynı boyut var. Bütün birlikte doğamıza topluluk çıkmamız gerekiyor. Teos Marina’ya 270 yat kapasitesi ika uygulaması, dünyanın tek durumunda yok. Mendirek dışında bu şekilde yüzer uygulama, on paralık bildiğimiz yeknesak değil. Altyapının olduğunu, yolun olduğunu, Teos Marina kabilinden tıpkı işletmenin bulunması sebebiyle birlikte yat kapasitesi uygulamasına gittiklerini söylüyorlar. Yani ezcümle ‘Un var, yağ var, şeker hastalığı var; niçin helva yapmayalım’ diyorlar. Biz de diyoruz kim ‘Alev var, keder var’. Yara olmazsa o ocağı yakamayacağınız amacıyla tığ size o helvayı yaptırmayacağız.”

“YATLARLA ZAPT EDİLMİŞ DURUMDA”

Seferihisarlı balıkçılık işleyen kabadayı İrfan Kozan ise “Sığacak Limanı’na methal deniz harita noktalarını bile bunlar zapt etmiş durumda. Umum benzeri abuk sabukluk. Sığacık Koyu, Ege Denizi’nde kemiksiz denize bağlı alan adına tek. Bu bile yatlarla zapt edilmiş durumda. Marina’birlikte şu dakika 400 yat var. Bunların 100 tanesi fakat çıkıp geliyor. Fakat 400’ünde de konaklama var. Bunların bilcümle foseptikleri koya akıyor” diyerek konuştu.

NELER YAPILACAK

Mevcutta 560 yat kapasitesi kâin marinaya kapasite artırımı ile alay malay 500 yatlık bir marina henüz yapılması planlanıyor. Projeyle gelişigüzel deniz dolgusu yapılması planlanırken 18 bin metrekarelik karaca, 75 bin metrekarelik ise deniz alanı kullanılacak. Projenin ÇED dosyasına göre; deniz dolgu alanıyla gelişigüzel haliç, kısmen bağlı tıpkısı göle dönüştürülecek. Çevreciler, proje ile akıntının azalması sonucu elhak gevşek olan denizde kirliliğin büyüyeceğini, bahir dolgusuyla bile Sığacık’ın natürel yapısının fek edileceğini öne sürüyor.Share: