Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması için Meclis’ten değişmeyen çıkmazsa ne olacak? İşte Erdoğan’ın izleyeceği kez haritası

Intihap tarihine yönelik tartışmalar sürerken Cumhur Reisi Erdoğan’ın 14 Mayıs’ı belen etmesi siyaset gündemini hareketlendirdi. 14 Mayıs 1950’de Menderes’in “Kâfi bayram milletin” çıkışını hatırlatan Erdoğan, “Milletimiz 73 sene sonradan 6’lı masaya tıpkı dönüş ‘Yeter’ diyecek” diye konuştu. Bu ifadeler sonrası seçim tarihinin 14 Mayıs’a alınması bekleniyor.

KARARIN MECLİS’TEN ÇIKMASI ZOR

Anayasaya bakarak seçimlerin bu tarihte yapılması üzere 2 almaşık bulunuyor. Ya Meclis’te karar alınacak ya birlikte Reisicumhur değişmeyen verecek. Fakat Cumhur İttifakı’nın milletvekili sayısı Divan’ten hakeza ayrımsız karar çıkmasına yetmiyor. Sedir kararıyla seçme tarihi belirlenmesi üzere milletvekillerinin 5’te 3 çoğunluğunun “tamam” demesi gerekiyor. Meclis’ten bu yönde bir değişmeyen çıkması için muhalefetin desteği araç.

TEK SEÇENEK VAR

Bu nedenle intihap tarihinin 14 Mayıs yerine belirlenmesi amacıyla yegâne benzeri almaşık var. O dahi Cumhurbaşkanı kararı.Cumhurbaşkanı Anayasa’nın 116. Maddesi’ne bakarak seçimlerin yenilenmesine müteveccih karar verecek.

60 AKTARILMA BILAHARE İLK VERIŞ SANDIK KURULACAK

Kararın Resmi Gazete’bile yayımlanmasıyla birlikte da takvim resmen başlayacak. Kasa birlikte Resmi Gazete’de yayım tarihinden 60 bölüm sonraları ilk alişveriş günü kurulacak. 14 Mayıs’ta bile 2023 seçimleri amacıyla sandığa gidilecek. İlk turda eğer aynı dirilik yüzde 50+1 oyu alabilirse Cumhurbaşkanı seçilecek. Şayet alamazsa 28 Mayıs’ta ikinci tur için sandık başına gidilecek.

Share: