Sayıları her geçen periyot artan Kars’ın badmintoncu kızları başarıya vuraç sallıyor

Türkiye Badminton Federasyonunca düzenlenen Badminton Çoluk Çocuk Kol Birinciliği müsabakalarını lider tümleç Karslı kızlar, katılma hakkı elde ettikleri Türkiye Şampiyonası’nda kupa kaldırmayı hedefliyor.

Erzurum’da 15 Ocak’ta planlı organizasyonda Erzurum, Balkı, Bayburt, Muş ve Artvin’den takımları yenerek gruptan namağlup çıkan Hasan Harakani Anadolu Lisesi Güre Kızlar takımı, Türkiye finallerinde son 18 mızıka arasında kaldı.

Kars’taki Halitpaşa Spor Salonu’nda çalıştırıcı Kaynak Baran Yerey nezaretinde çalışmalarını sürdüren kalburüstü kızlar, ekti antrenmanlarla Türkiye Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Başarılarıyla arkadaşlarına benzer olan ve sayıları gelişigüzel güzeşte dönem artan sporcu kızlar, küçük ay ayında Erzincan’birlikte düzenlenecek şampiyonada yürek gidermek istiyor.

“Kentte 1100 lisanslı sporcumuz var”

Badminton İl Temsilcisi ve antrenörü Pınar Baran Yerey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüvana kızların müsabakalara çok gani hazırlandığını ve gruptan namağlup çıkarak Türkiye finallerine katılmaya doğruluk kazandıklarını söyledi.

Erzincan’dahi düzenlenecek finallere mıhsıçtı hazırlandıklarını tabir fail Toprak, şöyle konuştu:

“Sporcularımız evvel 18 bando arasına girerek Kars’ta bile ayrımsız ilki başardılar. Sporcularımız kıytırık yaşlarda beden eğitimi öğretmenlerinin yönlendirmesi ve kabiliyet taraması yapmamızla bu spora kazandırıldı. Ailelerinden izin alarak antrenörler eşliğinde eğitim bilimi verdik. 10 sene evvel badminton Kars’ta mukavemetli bilinmiyordu ama şu zaman da badmintonda kentte 1100 lisanslı sporcumuz var. Böylecene badminton Kars ilinde henüz çabuk gelişiyor ve yaygınlaşıyor.”

Arazi, Badminton sporunun yaygınlaşmasıyla başarıların de gelmeye başladığını aktararak, “Kars’ta şu andaki zihayat kızlarımız gibi özge kategorilerdeki sporcularla Türkiye’de şampiyonlar bakmak istiyoruz. Küçük Ay ayında Erzincan’de yapılacak Türkiye finaller için sporcularımıza varyemez antrenman yaptırıyoruz, haftada 6 dönme emek yapıyoruz. Hedefimiz finallerde Türkiye şampiyonu yerine Kars’a okşamak.” şeklinde düşün belirtti.

Sporcu Neslin Sebü: “Köydeki kızlara kat sayı oldum”

Sporculardan Neslin Sebü ise hasbelkader tanıştığı badminton sporunda Türkiye finaline gitmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı.

Köyde haftada iki aktarılma badminton oynayarak kendini geliştirdiğini dile getiren Sebü, şunları kaydetti:

“Tehlike benim arz büyük takat sınırı. Baktım yabancılar yapabiliyor, hırslandım yaptım yer ferah yerlere akmak istiyorum. İmkansız diye niteleyerek benzeri şey yoktur, hedefimiz Türkiye şampiyonu tutmak. Köydeki kızlara denk oldum. Tek amacımız görmek benzer ama buna ekleme yerine spor boşaltmak hayalet dünyasını geliştiriyor. İyi basamak elde ettiğimiz üzere gelip bu sporu bellemek istiyorlar.”

Nisanur Ubiç üstelik milli sporcu adına Türkiye’yi uluslararası organizasyonlarda işaret etmek istediğini ifade etti.

Share: