Sancar, HDP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

HDP Eş Umumi Başkanı Mithat Sancar, “Freni patlamış kamyon üzere sorti hor giden bu iktidarın kendisiyle alay malay ülkeyi de uçuruma sürüklemesine müsaade vermeyeceğiz.” dedi.

Sancar, partisinin TBMM Kol Toplantısı’ndaki konuşmasında, hekimlerin ve keyif emekçilerinin 14 Mart’ı bayram havasında değil çığlık ve hüzünle karşıladığını söyledi.

Hekimler ve esenlik emekçilerinin, müstevli döneminde olduğu kadar depremde da umum imkanları ve güçleriyle halkın yanında kayran aldıklarını ve canla başla çalıştıklarını dile getiren Sancar, “Kendilerini insanlığın hizmetine adayan bilcümle hekimlerin bu mağrur duruşunu ve mücadelesini istinkâf etmek ile selamlıyorum.” dedi.

Dirilişin, yeniden doğuşun ve birliğin sembolü kendisine kutlanan Nevruz’un bu yıl ağır ayrımsız yıkımın ve dip acıların gölgesinde karşılandığını tamlayan Sancar, “Nevruz, zalimlik, zarar, adaletsizlik, yıkım üreten bu çürümüş düzeni tahrifat kararlılığının günü olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Depremin üzerinden 37 dönem geçtiğini anımsatan Sancar, milyonlarca insanın göç etmek zorunda kaldığını, yüzbinlerce insanın hareket bölgesinde print koşullar altında, insani dirim koşullarından ırak aynı hayat mücadelesi verdiğini söyledi.

Hiçbir yöneticinin yer sarsıntısı sonrası sorumluluk üstlenerek çekilme etmediğini nâkil Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biricik benzeri istifanın dahi olmaması aynı yanlışları, tıpkı eksiklikleri, tıpkı beceriksizlikleri, bire bir kötülükleri bitmeme ettirmez mi? Milyarlarca lira dürü toplandı ama bu nukut yaraların sarılması üzere kullanılmıyor. Kullanılsaydı, insanlar ‘içme suyu, çadır, battaniye, kuru gıda, hıfzıssıhha malzemesi’ diye seslerini duyurmaya çalışırlar mı? Sarsıntı bölgesinde çadır ihtiyacı mecmu yerine karşılanmış değil, taşımalık evler haddinden fazla ivedi gerekseme namına durmakta; gıdadan ilaca, akarsu ihtiyacından hijyene ve ısınmaya varıncaya kadar karşılanması gereken asıl ihtiyaçlar aciliyetini korumaya devam ediyor. İhtiyaçlar bu derece artarken toplanan paralar nerede? Bunun hesabını bu kudret verecektir.”

“Icar sayesinde ancak yegâne seferlik market alışverişi yapılabiliyor”

Eksantrik kentlere kafile fail depremzedelerin şişman tıpkısı icar kriziyle yüz yüze kaldığını belirten Sancar, iktidarın lütuf kabil sunduğu kira yardımıyla ancak tek seferlik market alışverişi yapılabildiğini öne sürerek “Şova dönüştürülen arkalama kampanyasıyla toplanan 116 milyar liralık nerede?” diye sordu.

Türkiye’nin silah ticaretinde ve ihracatında balaban ülkeler beyninde yer aldığını anlatan Sancar, “Silah var, mermi var, konteyner namevcut; bomba var, besin bulunmayan. İşte bu yöntem kaynakları namevcut ediyor, yaşamı bulunmayan ediyor.” diye konuştu.

Afet Baştan İmar Fonu’nun kurulmasını eleştiren Sancar, “Bu bitirmiş iktidar harcama bukanak tıpkı fonla giderleri yine amele bakımsız halkın sırtına doldurma arayışındadır. 21 yıldır topladığınız 38 milyar doları bulan sarsıntı vergisini nereye harcadınız? Önce bunun hesabını verin, hesap vermekten kaçamayacaksınız. Bütün bu talanın üstünü örtemeyeceksiniz.” dedi.

Konutların yatırım aracına dönüştürüldüğünü, getirim alanına çevrildiğini öne süren Sancar, eş sahiplerine “depremzedelerle tesanüt” çağrısı yaptı.

“Yandaşlar eksiltme için AKP’nin kapısında sıraya durmuş”

“İktidarın biricik düşündüğü şeyin ihaleler olduğunu” tez eden Sancar, şunları kaydetti:

“Ranttan ve talandan kaynaklanan bu felaketi şimdi rant ve tefviz fırsatına çevirmeye çalışıyorlar. Sarsıntı konutları ihalesi şimdiye kadar 50’yi aşmış durumda. Yandaşlar münakasa satılmak amacıyla AKP’nin kapısında sıraya durmuşlar. Evleri yıkılan yurttaşları borçlandıran, yandaşı zenginleştirme amacı taşıyan, bilimsel ve ekolojik temellere eften püften projeler halkın derdine katiyen çare olamaz, kullanılmamış yıkımlara, henüz şişman acılara okuntu çıkarır. Hareket bölgelerinde hayat döngüsünün metin ayrımsız şekilde kurulabilmesi için öncelikle ana ihtiyaçlar karşılanmalı. Maddesel zayiat dahi kesin giderilmeli, yeri asla doldurulamayacak olan insani kayıplar üzere tesanüt ve bir arada olma halini sürdürmeliyiz.”

Intihap sürecine yönelik hazırlıkların bitmeme ettiğini belirten Sancar, HDP’nin kurulduğu günden bu yana el erki ittifakı ve üçünü nöbet siyaseti üzerinden var olduğunu söyledi.

14 Mayıs seçimlerine yer geniş el erki ittifakıyla yutmak üzere herhangi bir çeşit çabayı harcamaya bitmeme edeceklerini belirten Sancar, “Faaliyet ve Özgürlük İttifakı, Kürt ittifakı ve sair hep toplumsal demokrasi güçleriyle kuracağımız birliktelik, değişim gücümüzün ana kaynağıdır. Freni patlamış kamyon kabilinden yokuş dun revan bu iktidarın kendisiyle gelişigüzel ülkeyi de uçuruma sürüklemesine cevaz vermeyeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Share: