Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı tamamlandı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) marifetiyle birleştirme edilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın 34’üncüsünde, umumi klasman erkekler kategorisinde birinciliği 48 an 13 saniye süreyle Doğukan Ulaç ve kadınlar kategorisinde dahi 48 zaman 14 saniye ile Burcu Zenginlik Zayıf elde etti.

Asya’da Kanlıca Vapur İskelesi’nde başlayıp, Avrupa’da Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan 6,5 kilometrelik yarışa 5 kıtadan 1198’i yabancı 2441 yüzücü katıldı.

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun startını verdiği ve sporcuların İstanbul Boğazı’nı serin sularında savaş verdiği yarışın tamamlanması tahminî 1,5 saat sürdü.

Yarış sonuçları

Yarış böylecene genel tasnif rical kategorisinde birinciliği Doğukan Zarf-Fiil, 48 dakika 13 saniye süreyle elde ederken, Volodymyr Voronko 48 an 23 saniye süreyle ikinci, Atakan Ercan ise 48 zaman 52 saniyeyle üçüncü oldu.

Genel klasman kadınlar kategorisinde ise bir numara, 48 an 14 saniyelik süreyle Burcu Zenginlik Dayanıksız’in olurken, 48 dakika 59 saniye süreyle yarışan Kraliçe Saika ikincilik, 51 an 01 saniyeyle yarışan Haykırı Eliz Üstündağ ise üçüncülük elde etti.

Her yaş kategorisinden tamamlanan ve dereceye girenlerin ödüllendirildiği yarışta, 60-64 gözyaşı kategorisinde kulaç atan ve daha geçmiş katıldığı yarışlarda birlikte dereceye giren bozuk Cesamet Bakanı Kürşat Tüzmen, yarışı üçüncülükle kat başarısı göstererek podyuma daha çok.

Avcılar Belediye Reisi Turan Hançerli’nin dahi aralarında saha aldığı özel sportmen kategorisinde ise birinci Turgut Aslan Yaraman (53 an 59 saniye) olurken, ikinciliği Uğurcan Özer (54 an 5 saniye) ve üçüncülüğü birlikte Telakki Yaşamış Özkan (55 zaman 12 saniye) elde etti.

Dereceye giren yarışmacılara dürü ve madalyalarını, Icra Vekili Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun yanında, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Misyon Erdener, İstanbul Cahillik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Arsıulusal Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Karl Stoss, IOC Genel Direktörü Christophe dahi Kepper, Beşiktaş Kaymakamı Alemdar Bakan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Site Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş arz etti.

Doğukan Zarf-Fiil: “Sabık seneye göre hareket az buçuk henüz fazlaydı, az buçuk zorlandım”

Yarışta umumi sınıflama ayvaz ve kadınlar kategorilerinde birincilik başarısı gösteren Doğukan Zarf-Fiil ve Burcu Işve Çerden Çöpten, basın mensuplarına yarışı anlattı.

Bu yarışa 7. defa katıldığını anlatan Doğukan Zarf-Fiil, “2018’üstelik bile bir numara olmuştum burada. Çokça mutluyum. Sabık seneye göre debi az buçuk elan fazlaydı, az buçuk zorlandım, ancak birincilik üzere çok mutluyum.” dedi. Yarışa Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden geldiğini dahi belirten Zarf-Fiil, orada daim antrenmanlarına bitmeme ettiğini dile getirdi.

Itır Şımarıklık Çürük ise evvel yarışması olduğunu haddinden fazla heyecanlı geçtiğini aktararak, bu dereceyi yok etmek amacıyla günde çift antrenmanla çokça çaba sarfiyat ettiğini, haddinden fazla say verdiğini söyledi.

Yarışı hususi sportmen kategorisinde tamamlayan Avcılar Belediye Reisi Turan Hançerli dahi yarışa ikinci defa katıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Elbette dünyanın en prestijli yarışlarından biri. Dünyanın bir nice ülkesinden yarışçı katılıyor. Asya’dan Avrupa’ya geçiş yapılan bir tane yarışma ve biz zaman Asya’dan Avrupa’ya yüzerek geçtik. Kulaçla geçtik. Bu prestijli yarışta kayran almak ve esbak tutmak benim üzere çokça cümbüş, çekicilik verici.”

Sakat Bakan Tüzmen’den “boğaz” değerlendirmesi

Yarışta özlük gözyaşı kategorisinde üçüncülük elde fail sakat vekil Kürşat Tüzmen ise 27 yarışa katıldığını ve bilcümle aşama elde ettiğini kaydederek, “İnsanlar gelsin burada yüzsünler biz sonuncu üstelik olmaya razıyız. Bütün dünya buraya gelsin, derdimiz o.” ifadelerini kullandı.

Tüzmen, boğazla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bura dünyanın sunu balaban tecim koridorlarından aynı tanesidir. Şimdi acun hububat krizi bu Türk boğazları yardımıyla çözülüyor. 100 sene önce bile dünya hububat krizi vardı. İngilizlerin gelip Çanakkale boğazına dayanması dünya tahıl krizi nedeniyleydi. Biz boğazı kapatınca acun tahıl alamadı. İngiliz ve Palikarya tüccarlar sâri kaldı. O yüzden geldiler Çanakkale’ye dayandılar, tığ bile geçirmedik. Ama artık görüyorum kim buradan cari seçkin akarsu, bizim ticaret akışımıza tıpkısı ağırlık yapıyor. Bunu bilcümle yeltenmek geçişsiz. Salim kulacınızı atıyorsunuz Avrupa, sol kulacınızı atıyorsunuz Asya. Hakeza bire bir yer ve beni haddinden fazla mutlu ediyor.”

Yarışa katılanlardan Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur, yarışın İstanbul’u aylamak isteyen herkesin yapması gereken etkinliklerden ayrımsız tanesi olduğuna dikkati çekerek, “Etkinliklerden birisi köprüyü koşarak saklamak ötekisi da boğazı yüzerek saklamak. Haddinden Fazla güçlenmiş tıpkı organize. Bizim üstelik spor İstanbul yerine paydaşı olmaktan kurum duyduğumuz tıpkı aktiflik. Pandemi sonrası seyircinin sporcuya yaklaşmasını özlemiştik.” diye niteleyerek konuştu.Share: