Samsun’da tıbbi aromatik bitki yetiştiricilerine yetişek

Samsun Büyükşehir Belediyesi eliyle tıbbi hoş kokulu bitki üretimi işleyen yetiştiricilere yönelik eğitim bilimi verildi.

İl genelinde kâr, sebze ve bitki yetiştiriciliğini yaygınlaştırarak üretimini en son seviyeye çıkarmayı amaçlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, satışlarla şehir ekonomisine artık kâr sağlamayı hedefliyor. Bunun için çiftçilere materyal desteği sağlayan belediye, eğitimlerine önem veriyor. Bal üretimini tezyit etmek için saf yetiştiricilerine eğitim bilimi veren Zirai Hizmetler Dairesi Başkanlığı, sağladığı efdal melfuf derece ile önemli iz olan tıbbi ve hoş kokulu nebat üreticilerini ağırladı. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın Avrupa Birliği ortak çalışması olan LEADER tedbirleri çerçevesinde Kavak Evcil Eylem Grubu Derneği ile iş birliği yapan daire başkanlığı, Kavak Karı Girişimi Istihsal ve İşletme Kooperatifi üyesi avrat üreticilerini bilgilendirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı personeli Kültür Erdemli Mühendisi Mübayenet Çıkış Kanca marifetiyle sunulan seminerde, belediyenin sunduğu kırsal kalkınma destekleri anlatıldı. söz konusu bitki alanlarının yaygınlaşmasında sözleşmeli ekincilik modeli ve mebzul uygulama örneklerinin geliştirmesinin öneminin vurgulandığı eğitimde, uyulması gereken proje kriterlerinden bahsedildi.

Eğitim sonrası çiftçilere iştirak belgesi verildi. – SAMSUN

Share: