Samsun ve 6 ilde Gaziler Haset kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle merasim gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Ilbay Zülkif Görgüsüz, Belediye Başkanı Mustafa Çıpa ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diriksel, milletin şehit ve gazilere minnettarlık borçlu olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ahali Dansları Topluluğu eylem sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Başbuğ Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının cıvıl cıvıl destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün tekmil yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara mahsus minnet, gönül borcu duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, YANLIŞSIZ Fırka Tokat Milletvekili Mustafa Aslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Çoban, gaziler ve tören düzeni üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Eylül Gaziler Haset dolasıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Karaömeroğlu, Şehremini Hazar Ayhan ve gazi dernekleri vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Arkası Sıra tevakki etmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün meal ve önemini tamlayan konuşmaların yapıldığı tören, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Ekinci, Gaziler Haset tebrik kartı etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle aynı otelde kahvaltıda buluştu.

Arkası Sıra Çorum Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törende Vali Mustafa Fellah, Belediye Reisi Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Martir Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şüheda Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Sürücü, törende yaptığı konuşmada, ayrımsız kavga meydanındaki genişlik erdemli mertebenin şehitlik olduğunu, yiğitlik mertebesinin dahi en yüksek ikinci ön olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Ilbay Rençper ve beraberindekiler, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Muharrem Biçer vasıtasıyla şehitlerin ruhu için yakarış edildi.

Çankırı

Çankırı Abide Alanı’nda planlı törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Şehremini İsmail Hakkı Esen ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün mana ve önemini belirten konuşmanın peşi sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yazıhane Başkanı Ahmet Çelik,19 Eylül Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayıcı ve devletin bekası için canlarını adayanların kurum ve şerefle hatırlandığı bire bir aktarılma olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve bir öğrenci marifetiyle türkü okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin peşi sıra 100. Yıl Hars Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” ünlü foto sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Çakırdoğan, Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program Halk Eğitim Merkezi’nde bitmeme etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün mana ve önemini belirten konuşmasının peşi sıra şiirler okundu.

Daha sonra Tabiat Kültür Köyü’ndeki programda mütekellim Ilbay Avni Şarap, Türk milletinin tarihinin şan ve şerefle meşbu olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Yavuz Akıllıca Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde planlı tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Daha bilahare gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle dostane etti ve 19 Eylül Gaziler Haset’nü kutladı.

Törene, Vali Masatlı ile Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Örenlik, Şehremaneti Başbuğ Vekili Cemal Imge Kılıç, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Bölüm Başkanı Ahmet Ünverdi, alım müdürleri ve gaziler katıldı.Share: