Samsun haberi… Atakum Belediye Reisi Deveci, Yurttaşla Kahvaltıda Buluştu

Atakum Şehremini Cemil Savran, sağlık çalışanları ve ilçe sakinleriyle kahvaltı programında benzeri araya geldi.

Çakırlar Korusu’nda düzenlenen kahvaltı programında Atakum Belediyesi’nin çalışmaları üzerine bilgelik veren Komutan Deveci, mahallelileri biricik yegâne kulaktan murat ve önerileri aldı. Deveci, buluşmada şöyle konuştu:

“Kimi zorluklar var amma sistemi döndürmeye başladık. Atakum’de haddinden fazla fena hâlde şeyler oluyor. Söz Misali Hasan Ali Yücel Toyluk, Olgun ve Hanek Merkezi kurduk. Oraya gidin ve kesinlikle görün. Bir Nice iz edindirme kursunun atölyeleri de bu binada düzlük alıyor. Dal katında kütüphane var. Kestirmece 200 mektepli, geceleyin saatlerine büyüklüğünde imtihan dönemlerinde orada çalıştı. Öğrenciler, akşam ezanı oradan çıkınca WhatsApp’tan yazıyor, ‘Başkanım teşekkürname ederiz’ diye. Söz Misali Gıda Bankası oluşturduk. Bugüne büyüklüğünde 4 bin ailenin, Atakum Belediyesi bütçesinden bir kuruş çıkmadan, dayanışmayla tekmil eş ihtiyaçlarını karşıladık. Pandemi döneminde 15 bin aileye ulaştık. Maddi olanağı olan ama koronavirüsten muhit mutfağa gidip kemirmek yapamayan insanlara yetiştik. Bu dayanışma için belediyemizin umum imkanlarını seferber ettik ve yurttaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tasarruf etmedik. ‘Gerekirse çamurda yürüyelim amma insanlara dokunalım’ dedik. Gecikmemizin nedenlerinden birisi birlikte bu. Pandemi bütçesi, oranlama etmediğimiz ayrımsız bütçeydi.”

Türkiye’den umut kesilmemesi gerektiğini belirten Sarban, sözlerini şöyle tamamladı:

“1919’dan elan dokunaklı değiliz. Atatürk, 1919’birlikte Bandırma Vapuru’na bindiğinde Kuvayi Milliye birlikleri kurulmuştu. Herkesin, elinde tabancası, bıçağı, kazması, küreği; şehrinin, kasabasının kapısında ayrımsız araya gelmişlerdi ve düşmana ‘Hadi buyur, kolaysa gel’ diyorlardı. Orada biraz eksiğimiz var. Vicdanınızda, aklınızda Kuvayi Milliye birlikleri kurun. Atatürk’ün sevimli ettiği Cumhuriyet’in tıpkısı bire bir namevcut. Bizim gibi ülkelerde ne zaman tıpkı tahavvül ve kurtuluş olmuşsa sunu mümasil örneği Mısır’da, Tahrir Meydanı’nda de görüldüğü kadar sunma önde bilcümle kadınlar olmuş. ‘A partisine, B partisine organ olun’ demiyorum. Öyle bire bir derdim yok. Çocuklarınızın geleceğini ve konusunda bastığınız toprağımıza, Atatürk’ün bize güç ettiği Cumhuriyet’e ehil çıkalım.”

Share: