Sakarya’da 180 bin 84 binada risk tespit çalışması yapıldı

Sakarya Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Eke, kentte depreme karşı binaların riziko tespit çalışmalarının sürdüğünü, 180 bin 84 bina amacıyla haber toplandığını bildirdi.

Kıyamet Koordinasyon Merkezi’nde matbuat mensuplarıyla ayrımsız araya gelen Kebir, Sakarya’da devam eden depreme tedarik ve kentsel tahavvül çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Güneşler Afet Yönetimi ve Terbiye Merkezinin, afet bilincinin kayırıcı düzeye çıkarılması üstüne Sakarya’ya çok faydası olacağını belirten Mefret, “Sakarya’mızın kıyamet, hele bile sarsıntı potansiyelini göz uğrunda bulundurarak, 9 Son Teşrin 2020 tarih ve 8/472 sayılı Sedir Kararı ile Deprem Riziko Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığımızı kurduk. Bununla Birlikte yekpare ilimizi kapsayacak şekilde Kentsel Inkılap Takip Belgesi hazırladık. Dört mezuniyet ve üstü ile mümkün riskli yapıların dönüşümünü ve yenilenmesini keşfetmek üzere maniple ümran traksiyon notu hükümlerini hazırladık.” ifadelerini kullandı.

İl genelinde kentsel transformasyon ve gelişim proje alanı ile ihtiraz alan çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Kocaman, Adapazarı ilçesi Adnan Menderes Bulvarı’ndaki efdal kıvrım mevcut yapıya müteveccih kentsel tahavvül proje çalışması ve maliklerle görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

552 kişiye “Facia Bilinci Eğitimi” verildi

Yetişkin, Sakarya’nın çatı envanterini çıkardıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“2020 Eylül bakımından şehrimizde beklenir tıpkısı depremin bozukluk olacağı hasarların önceden tespiti için binaların gözlemsel incelenmesi ile depreme cebin elbet çizi göstereceği, hareket hasar görebilirlikleri, risk tayin çalışmaları devam etmektedir. Günümüze kadar toplanmış 180 bin 84 yapı için marifet toplama işlemi bitirilmiş olup yer gücük süre içerisinde raporlaması yapılacaktır. Kül bunlarla alay malay afetlere yönelik kendisine, afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışların kazandırılması amacıyla Afet Bilinci Eğitimleri’ne başlamış olup, şimdiye büyüklüğünde kurumumuzda 552 kişiye eğitim bilimi verdik ve vermeye bitmeme ediyoruz.”

Kentsel dönüşüm sürecinin başladığı yapılardaki vatandaşların, üretilecek ihtiraz konutlara yerleşmesini sağlayacaklarını aktaran Büyük, “Kentsel dönüşüm sürecinin hızlanması amacıyla çekince kayran araştırı çalışmaları gerçekleştireceğiz. Binasını revize etmek isteyen hatim maliklerinden belediyemize başvuruları esnasında tam mutabakatla anlaşmaya vasıl parsel sahipleriyle katılma şirketimiz ortada yöre tören düzeni imzalayarak kentsel tahavvül süreçlerinin lahzada tamamlanmasını sağlayacağız.” dedi.

Heybetli, transformasyon yapılacak yapılara ilişkin mimarlık, statik, dayanç etüdü üzere proje çalışmaları ve mevzuatsal işlemlerde bindi sunacaklarını, sülale kadınları ve öğrencilere yönelik “Esas Kıyamet Bilinci Eğitimi” verilmesinin sağlanacağını anlattı.

Özellikle 1999 Marmara Depremi’ni yaşamış, dört ve vücut katlı binalara risk analizi işleminin yapılması amacıyla vatandaşların belediyeye başvurmasını heveslendirme edeceklerini tamlayan Oylumlu, “Kentsel dönüşümüne değişmeyen sunulan binalarla ilişik devletimizin verdiği icar yardımı ve göç sayesinde birlikte taleplere göre belediyelerimizin yapabileceği arttırma hizmetleri dahi belirleyeceğiz.” dedi.

Oylumlu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi namına çalışmalarının çok yönlü bitmeme ettiğini ve beklenen benzeri depremin meydana gelmesi yerinde kentin bunu en birkaç hasarla atlatması için ellerinden gelen tamam gayreti gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Share: