Sağlıkta dönüşüm, Türkiye’yi teknolojik altyapısı hararetli hastanelere kavuşturdu

Esenlik Bakanlığınca yapılan bakir yatırımlar ve inşa edilen kent hastaneleri ile 2003 yılında 49 olan hastane binalarının averaj yaşı 13’e indi.

AA muhabirinin Esenlik Bakanlığı kaynaklarından derlediği bilgiye bakarak, “Sağlıkta Dönüşüm” anlayışıyla afiyet hizmeti sunulan hastanelere yönelik önemli yatırımlar hayata geçirildi. Bu kapsamda eskimemiş hastaneler açılırken kâh hastanelerde birlikte restorasyon çalışmaları yapıldı.

Son teknolojiye eş tıbbi cihazlar ve hayat bindi üniteleri, arsıulusal standartlarda donanıma sahip ameliyathaneler, efdal teknolojiye topluluk laboratuvarlara sahip, “temas hastaya 1 delik” anlayışıyla hastaların konforunu civar plana çıkaran site hastanelerinin ilki, 2017’da hizmete girdi.

2003 yılında sayı farkı 49 olan sayrılarevi yaşı, özellikle site hastaneleri oluşmak üzere nesir edilen afiyet birimleri ve eskimemiş yatırımlarla 13’e indi.

Türkiye’nin birçok ilinde açılan site hastaneleri, günce yaşamda poliklinik ve cerrahi hizmetlerin birlikte özellikle Kovid-19 salgınının yükünü taşımada iri katkı sağladı. Site hastanelerinde, salgında acil keyif hizmetlerinden tehlikeli bakıma, aşılamadan muayeneye kadar bir nice alanda hastalara iflah dağıtıldı.

“Site hastanelerinde, depremde ve sonrasında kamu operasyonlar yapılabiliyor”

Sağlam altyapısıyla kıran takkadak üstelik akıcı bakım sunabilen, rastgele yatağı kısık bakım yatağına dönüşebilecek beceri altyapıya sahip ve gelecekte karşılaşılabilecek zorlukları aşmaya akıllıca tasarlanan site hastaneleri, izolasyonun zorunlu, bunaltıcı bakım ihtiyacının faziletkâr olduğu Kovid-19 salgını sürecinde keyif bakım sunumunda süreklilik sağladı.

Birçok bölgesi yer sarsıntısı kuşağında yer kayran Türkiye’de, eskimemiş yapılan hastaneler, facia dönemlerinde da bakım sunumuna hazır ayla getirildi. Bina zeminine yerleştirilen sismik izolatörlerle binaların hamal sistemlerindeki hasarların minimal seviyeye indirilmesine imkân sağlandı. Böylece hastanelerin deprem sırasında ve sonrasında tam operasyonel faaliyetlere devam edilebilmesi olabilir kılındı.

Kent hastaneleri, enerjinin, suyun ve malzemenin elan hareketli ve artağan kullanılmasını kamçılamak üzere mekân dostu çatı tasarımları ile nesir edildi. Trijenerasyon yardımıyla hastanelerin kendi enerjisini üretmesi ile enerji tasarrufu sağlandı.

Hizmete giren, yapımı, tenkis ve projesi süren kent hastaneleri

Kamu Hususi İşbirliği Modeli (KÖİ) ve genel bütçe kaynaklarıyla yapılan site hastaneleri Türkiye genelinde arka arkaya hizmete girdi.

KÖİ modeliyle yapımı tamamlanan şehir hastaneleri ve yatak kapasiteleri şöyle:

“1595 akak sayısına cemaat Adana Kent Hastanesi, 4 bin 50 yatak kapasiteli Ankara Bilkent ve Etlik Kent hastaneleri, 1355 yatak kapasiteli Bursa Site Hastanesi, 1038 yatak kapasiteli Elazığ Kent Hastanesi, 1235 yatak kapasiteli Eskişehir Şehir Hastanesi, 845 yatak kapasitesine sahip Isparta Kent Hastanesi, 2 bin 682 yatak kapasiteli İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi, 1607 yatak kapasiteli Kayseri Şehir Hastanesi, 1250 yatak kapasiteli Konya Site Hastanesi, yatak sayısı 558 olan Manisa Kent Hastanesi, 1330 yatağa ehil Mersin Ağacı Şehir Hastanesi, 605 yatak sayısına cemaat Tekirdağ Site Hastanesi ve 475 akak kapasiteli Yozgat Şehir Hastanesi.”

KÖİ modeli ile yapımı tamamlanan site hastanelerinin toplam akak kapasitesi 22 bin 675 namına kayıtlara geçti.

Aynı modelle yapımı bitmeme fail site hastaneleri ise şöyle:

“Yatak sayısı 1875 olan Gaziantep Site Hastanesi, 2060 akak kapasiteli İzmir Bayraklı Kent Hastanesi, 1210 yataklı Kocaeli Site Hastanesi, 610 yataklı Kütahya Site Hastanesi. KÖİ modeli ile yapımı devam fail şehir hastanelerinin toplam akak kapasitesi 5 bin 755.”

Umumi bütçe kaynaklarıyla yapılan site hastaneleri, bütün 6 bin 730 akak kapasitesine erbap

Umumi bütçe kaynaklarıyla yapılan şehir hastaneleri dahi şöyle:

“Yatak kapasitesi 1205 olan İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Site Hastanesi, 1000 akak kapasiteli İstanbul Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Site Hastanesi, 800 akak kapasiteli İstanbul Göztepe Prof. Dr. Süleyman Dik Şehir Hastanesi, 1570 (+700) yataklı vagon Erzurum Şehir Hastanesi, 1100 yataklı vagon Balıkesir Site Hastanesi ve 1055 (+400) yatak kapasiteli Kahramanmaraş Necip Fazıl Kent Hastanesi. Genel bütçe kaynaklarıyla yapılan kent hastanelerinin hep akak kapasitesi 6 bin 730.”

Umumi bütçe kaynaklarıyla yapımı bitmeme eden kent hastaneleri ise şunlar:

“950 yatak kapasiteli Vazıh Şehir Hastanesi, 900 yataklı vagon Samsun ve Ordu Site hastaneleri, 1000 yatak kapasiteli Antalya, Denizli ve Sakarya Şehir hastaneleri ile 1700 yatak kapasiteli Şanlıurfa Kent Hastanesi. Genel bütçe kaynaklarıyla yapımı bitmeme eden site hastanelerinin toplam akak sayısı dahi 7 bin 450.”

Umumi bütçe kaynaklarıyla münakasa ve projesi devam eden 5 site hastanesi bulunuyor. Bunlar, 1000 yatak kapasiteli Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi, 900 yatak kapasiteli Trabzon Site Hastanesi, 750 akak kapasiteli Mardin Kent Hastanesi, 2 bin 100 yatak kapasiteli İstanbul Sancaktepe (1.Etap) Site Hastanesi ve 800 akak kapasiteli Rize Şehir Hastanesi.

Share: