Safranbolu’da tarihi yapılar yangınlara cebin “titizlikle” korunuyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzlerce almanak süreçte oluşan Türk site kültürünün bugüne vasıl arz koca yapı taşları, yangına karşı “Bırakıt Alanlarını Doğal Afetlerden Dulda Komisyonu” başkanlığında oluşturulan çalışmalar ile korunuyor.

UNESCO Acun Mirası Listesi’nde vadi düzlük, Osmanlı’nın mimarisi, kent hayatı ve kültürünü bugüne kadar aktarmayı başaran, eğlek, yunak, eğlek, pınar, cami ve köprüleriyle kategorik çekicilik müzesini mümasil ve “dünyada yer bereketli korunan ilk 20 kent” ortada gösterilen ilçede, olası yangınlara cebin uygulayım bilimi üstelik kullanılıyor.

Belediye Başkanı Elif Köse, gazetecilere yaptığı açıklamada, atalarından kalan tarihi mirası ati kuşaklara para aktarımı kabil majör bir görevlerinin olduğunu söyledi.

Tarihi ilçede bulunan yapıların genişlik büyük düşmanının yangınlar olduğunu belirten Köse, şöyle konuştu:

“Yangınlarla savaşım üzerine itfaiye personelimizin hem güçlükle süresince hem üstelik sınırlı dışında verilen eğitimlere katılımlarını sağladık. Tarihi yapılarda öncelikle yangının çıkmasının engellenmesi üzere öncü tedbirler kalkmak için değme çeşit engelleme eğitimi düzlük personelimiz, bu eğitimlerini sonsuz kuzuluk getirdiğimiz tatbikatlarla pekiştiriyor.”

Bu konuda sadece eğitim bilimi ve tatbikatlarla kalmadıklarının altını çizen Köse, “Yangınla mücadelede son bütün teknolojiler kullanılıyor. Koskocaman noktalar kameralar ile izleniyor. Araçlarımızda hem görüntüleme hem bile tayin sistemlerimiz var. Ensiz sokaklarda olasılı yangınlara müdahale üzere hususi tedbirler alındı. Seçme çıkmaz başına cuşiş dolapları yerleştirildi ve sürekli kontrolleri yapılıyor.” diye konuştu.

Share: