Rusya’dan çıkamayan Unicredit’in zararı büyüyor

İtalya’nın önde mevrut bankalarından Unicredit’mağara Rusya’daki işini kalın kafalı alma opsiyonuyla satmaya değişmeyen verdiği bildirildi. Hindistan ve Çin’üstelik yatırımcı arayışında mevcut bankanın kayıpları herhangi bir sabık dönem artıyor.

Bloomberg, bankanın Rusya’daki varlıklarını jeopolitik durum istikrara kavuştuktan sonraları mankafa satın alımına izin verecek opsiyonla satmayı düşündüğünü yazarken, UniCredit’in CEO’akarsu Andrea Orcel, bankanın Rusya’üstelik askıya aldığı faaliyetleri nedeniyle maaş ve pres giderleri dahil şimdiden 1,85 bilyon Euro (1,9 bilyon dolar) harcadığını, bu nedenle Ukrayna’daki askeri operasyonun sonucu ne olursa olsun henüz çok zararı sınırlayacak benzeri uyuşma yapmaya iştahlı olduklarının altını çizdi.

4 BİN ÇALIŞANI VAR

Bloomberg kaynaklarına bakarak UniCredit’mağara Rusya’dahi yaklaşık bin 500 kurumsal müşteriye bakım veren 4 bin çalışanı bulunurken, ajansa göre İtalyan bankasının ülkedeki gayrı emniyet kurumları ve bankacılık lisansı almak talip firmalardan ilişki gördüğü bile kaydedildi.

Rusya’dan ayrılan Garplı firmaların yerini almak talip Çin, Türkiye ve Hindistan kabilinden ülkelerden potansiyel tekliflerin da olduğunun altını çizen Bloomberg, mayıs kocaoğlan başlarında UniCredit’mağara grubun Rusya’dan ayrılması durumunda olası zararları karşılamak üzere 1,3 bilyon euro tahsis ettiğini hatırlatırken, mart ayında şirketin kalan riskler dolayısıyla Rusya’daki faaliyetlerini askıya alabileceği sinyalini verdiğini aktardı.

İtalyan bankasının şu anda Hindistan ve Çin’üstelik yatırımcı arayışına devam ettiği elan önceki Reuters marifetiyle bildirilmişti.

Yatırım bankacılığının zer çağı sona eriyor

 

Alman bankaları temerrütlere hazırlanıyor!

 

Avrupa Şekil Bankası’nın büyük çıkmazı!

 

ECB, faizler artarken bankaların aşırı kar etmesini engellemeyi planlıyor

 

Vezneci hisseleri üzere kritik proses

 

Share: