RTÜK Başkanı Atmaca: “Özel insanlar üzere öncelikli yapıt yapabiliriz”

Nevşehir’in Göreme beldesinde Kapadokya Sakat Yetenekler Derneği (KEYDER) yoluyla oluşturulan ve hususi gereksinimli çocuklara bilimsel, sanatsal, kültürel alanlarda eğitim bilimi imkanı sunulan uygulama ve yetişek atölyeleri törenle açıldı.

KEYDER bünyesindeki Banal Prens Akademi’de gerçekleştirilen törene, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Atmaca, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, bazı sanatçılar, özel kollar ve aileleri katıldı.

Törende, KEYDER Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kalcı, derneği ve terbiye atölyelerini, 2007 yılında down sendromlu dünyaya mevrut oğlu Kağan amacıyla yetişek merkezi arayışının peşi sıra kurduklarını, analog sav etkili ailelere da ücretsiz hizmet sunduklarını belirtti.

Engeli kâin çocukların, bireysel kabiliyet ve ilgilerini keşfederek yaratıcılıklarını açığa çıkarmaları için yola çıktıklarını tabir eden Kalcı, “Bildiğiniz için özel çocuk sahibi ailelerin sorduğu bire bir istifham var. ‘Bizden bilahare ne olacaklar, hayata nasıl tutunacaklar?’ KEYDER bu sorunun cevabı üzere var. Onlara özgürlükçü yaklaşacağız, komutsal yaklaşıp şunu yap demeyeceğiz. Onların öz iradelerine bırakacağız ve bu yöntemle hayata tutunmaları üzere meziyetlerini arayacağız ve bulacağız. Burada annelere haddinden fazla hareket düşüyor. Annelerin KEYDER’i keşfetmelerini istiyorum. Endişe duyduğumuz soru aklımızdan çıkıntı olacak.” ifadelerini kullandı.

Kalcı, atölye ve oyun alanlarını gezen RTÜK Başkanı Delimsirek ve özge katılımcılara çalışmalarla ilgilendiren hikmet verdi.

RTÜK Başkanı Atmaca, gazetecilere, KEYDER’in yaptığı hizmetlerle özel çocuklara ve ailelerine derman olduğunu anlatım etti.

KEYDER’İn çalışmalarını pekçe izleme ettiğini ve destek verdiğini dile getiren Atmaca, “Burada 16 branşta eğitilen çocuklarımızın hayata katılımlarında muvaffakiyetli sonuçların alınması bizleri bahtiyar ediyor.” dedi.

Delicesine, benzeri gazetecinin, “Televizyon kanallarında öncelikli yapıt diliminde özel gereksinimli bireylere yardım amacıyla neler yapılabilir?” sorusu konusunda, “Aslında çokça de güzelce evet. Hem rüçhan yayınlarımız hem da amme spotlarımızda derneklerden görüntü alabiliyoruz. Biz zaman Hasan Kalcı ağabeyimizden saraka alalım. Buradaki sanatçı dostlarımızla birlikte evire çevire bire bir amme spotu hazırlasınlar, öncelikli yayınlar ve kamu spotu kısmında bu kardeşlerimizin hayatını elbet kolaylaştırabilirize müteveccih elimizden geleni yapalım.” şeklinde konuştu.

Akademide eğitim alan çocuklarca hazırlanan aksesuar standını konuşma fail Şahin, aksata yaparak kursiyer öğrencilere destek oldu.Share: