Rize’de idareci öğreticiler atıkları ekonomiye kazandırıyor

Rize’de aynı ekip avrat kankızıl müzakereci, güpür parçaları, düzmece torba, öz çöpü ve darı yaprağı kadar atıkları evvel ip haline getiriyor arkası sıra üstelik geleneksel yöntemle dokuyarak giysi, çanta ve kilime dönüştürüyor.

Çayeli Ahali Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünde kestirmece iki sene önce Milli Terbiye Bakanlığı öncülüğünde maltalık boyu öğrenme kurumlarında “kalın kafalı transformasyon” ve “muvaffakiyetsiz atılan” temalı terbiye ve farkındalık çalışmaları başlatıldı.

Bu kapsamda mahirane öğreticiler atıkları değerlendirerek, satışa sunulacak mahsulat hazırlıyor.

Çayeli Halk Yetişek Merkezi Müdürü Şen Yelkenci, AA muhabirine, “Rate Atık Projesi”ni ilçenin sunu bozuk tekstil kültürü olan kasnakla nesiç işine uygulamak için himmet yürüttüklerini söyledi.

“Değme şeyi dönüştürebiliriz”

Gâh atılmış malzemelerden hazırladıkları ipi, kasnakla dokuyarak kilim haline getirdiklerini anlatan Yelkenci, projeyi Çayeli Belediyesinin katkılarıyla, “Annesinin Sandığı Kızına Takım Olsun” ünlü faaliyet ile üstelik büyüttüklerini ifade etti.

Yelkenci, sonunda hiçbir şeyi atmadan değerlendirme imkanı bulduklarını rapor ederek, “Torba, öz atığı ve mısır yaprağını değerlendirmeye başladık. Rastgele evde, herhangi bir şey değerlendirilmeli. Poşetler çokça koca, doğada kaybolmuyor ve bu şekilde değerlendirmeliyiz. Seçkin şeyi dönüştürebiliriz, yoksa doğayı kaybedebiliriz.” dedi.

Projeye iki sene önceki başladıklarında bu aşamaya geleceklerini fon üstelik etmediklerini dile getiren Yelkenci, bol bire bir yere geldiklerini belirtti.

Yelkenci, “Şu anda üretime, satışa döndük. Muvaffakiyetsiz atılan düşüncesiyle elde ettiğimiz ürünleri satışa de çevirdik. Ocak hanımları ve becerikli öğreticilerimiz yaptıkları ürünlerle soylu erki kazanç sağlıyor. Atmıyorlar, kazanca çeviriyorlar.” diye konuştu.

“Yeni şeyler üretmeye çalışacağız”

Projeye katkı sunan yırtıkça öğreticilerden Beyhan Şuşoğlu Büyük, mısır yaprağını kumaşa dönüştürdüklerini belirtti.

Bu kumaşı iskemle, levha yapımında değerlendirdiklerini anlatan Balaban, “Muvaffakiyetsiz Atılan Projesi”ne en son düzeyde ulama sunmak istediklerini söyledi.

Nazik, fuarlarda ürünlerinin gusto gördüğünü dile getirerek, “Darı yaprağından çanta, şezlong yaptık. Çokça beğenildi ve sattık. Sipariş alıyoruz. Sonunda elan ilk çöpe attığımız ürünlerden ailemize katkıda bulunuyoruz. Maddi kazanç sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz. Yeni şeyler üretmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Atık poşetlerden 10 günde çanta yapıyorlar

Bilge Güngör, doğanın atıklarla kirletildiğini gördüğünde üzüldüğünü belirtti.

“Doğanın bize ihtiyacı namevcut, bizim doğaya ihtiyacımız var.” diyen Güngör, yıllardır doğadaki atıkları pekâlâ değerlendirebileceğini düşündüğünü tabir etti.

Güngör, poşetle silecek, çanta, kilim, giysi dokuduğunu anlatarak, çarkıt güpür parçalarından birlikte yıpranmamış elbiseler hazırladığını aktardı.

Ürettikleri ürünlerin çokça altın olduğuna işaret fail Güngör, şöyle konuştu:

“Bizim ürettiğimiz ürünler hiçbir yerde yok, tek yerden satın alamazsınız. Bilcümle ayrımlı, kişiye özel oluyor. Hep kendisini daha özel hissediyor bu giysilerle. Söz Gelişi benzeri çanta amacıyla 2-3 bölüm poşet topluyoruz. Bunları yıkama, arıtma, kesme aşaması bir haftayı buluyor. Torba çantayı rafa ahzetmek, dokumasıyla 10 haset buluyor.”Share: