Rize ‘Sel Kapanı’ ile 50 yıl akarsu sorunu yaşanmayacak

Rize ‘Hâkim Kapanı’ ile 50 yıl su sorunu yaşanmayacak

RİZE – Rize’dahi yapılan ‘Dominant kapanı Akmaz Projesi’ ile birlikte toprak 50 sene süresince akarsu sorunu yaşamayacak.

Rize’nin İkizdere ilçesi Çağrankaya bölgesinde yapılacak olan Dominant Kapanı Akmaz Projesinin çalışmaları başladı. Yapılan proje ile alay malay yaz aylarında yağışın az olduğu dönemlerde yaşanan su sıkıntısı çözülecek ve Rize 50 yıl boyunca su sorunu yaşamayacak. Rize Belediye Başkanı Rahmi Dayanabilen, Devlet Su İşleri DSİ Toprak Müdürü Cengizhan Kılıçaslan ve beraberindeki heyetle, Hâkim Kapanı Akmaz Projesi çalışmalarını inceledi.

2 almanak ayrımsız çalışmanın arkası sıra projenin yapılmaya başlandığını tabir fail Rize Belediye Reisi Rahmi Pek, “Rize’birlikte özellikle Orak Ayı-Ağustos aylarında su sıkıntısı oluyordu. Çünkü Rize’da tıpkı göletlimiz yoktu. Toplamda Rize’birlikte 12 saatlik suyumuzu depolayabiliyorduk. 2 yıldır bu konuda tıpkısı aşama vardı. 2 yıldır iş sürüyordu. Bundan 3-4 kamer önceki ihalesi yapıldı. Geçenlerde burada şantiyeler kurulmaya başlanacak ve sezonluk şartlarda göz önüne alınarak Mart ve Nisan aylarında bile inşaat çalışmaları başlamış olacak. Su hem bölgedeki ağırbaşlı heyelanlarda taharri altına almış olacak. Hem dahi bati tıpkısı akarsu depolamasıyla dahi kem olduğu dönemlerde takviyeyle bu arada suyu kıvrak namına depolamış oluyorsunuz. Rize vakit kaybetmeden bu dönemde değil. Ati yıllar amacıyla ‘İyi kim yapmışız bunu’ diyeceğimiz ayrımsız mesai olacak. Hem bile bu yöreyi turizme kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Yapılan projenin Rize üzere haddinden fazla eşsiz tıpkı proje olduğunu belirten Cesamet Akarsu İşleri Havza Müdürü Cengizhan Kılıçaslan, “Bu proje hem Rize’ye içme suyu sağlayıcı Andon su kaynaklarını himaye altına almış olacak. Hem dahi Salarha Vadisini yeğin ve taşkınlardan koruyacak. Bire Bir zamanda birlikte yaz aylarında ara sıra yaşanan akarsu sıkıntısını depoladığı suyla Rize’nin içmece suyu sorununu çözmüş olacak. Bu nedenle haddinden fazla bulunmaz tıpkı proje. adım adım de kurulumlara başlayacağız. Önümüzdeki yılda faaliyetlerimize bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu.

Share: