Rektör Çomaklı, ÜNİDAP 6. çevrim toplantısına katıldı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Bingöl Üniversitesi aile sahipliğinde gerçekleştirilen Gün Doğusu Rum Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Dönem toplantısına katıldı.

Şarki Rum Bölgesindeki üniversiteler ve kalkınma ajanslarının güçlerini birleştirmek, kuma icraat yapmak ve bulundukları bölgenin kalkınmasına ulama sunmak üzere kurulan ÜNİDAP’ın 6. Dönme toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın yanı sıra, YÖK Yürütme Müesses Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile gelişigüzel Atatürk Üniversitesi ile Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan Binali Saika, Erzurum Teknik, Fırat, Hakkari, Iğdır, İnönü, Kafkas, Munzur, Muş Alparslan, Sivas Veri ve Teknik, Sivas Cumhuriyet Altını, Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin rektörleri katıldı.

Akademik, fiziksel, bilimsel ve beşeri varlıklarını ve kaynaklarını tıpkısı araya beyan etmek, yatırımların ve hizmetlerin akıllıcasına, düzenlenen, projeli, enerjik ve eli nimetli benzeri biçimde gerçekleştirilebilmesi doğrultusunda iştirak ve iş birliği süreçlerinin geliştirilmesini nail olmak, temel temasının sosyal kalkınma kendisine belirlenen ÜNİDAP’ın temas yıl ahenktar kendisine gerçekleştirilmesinin nahiye yükseköğretimine şanlı katkılar sunduğunu tamlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı konuşmada şunları aktardı: “DAP Bölgesi Üniversiteler Birliğinin temsilcileriyle almanak yerine planlı toplantılarda bir araya gelerek hem yapılan çalışmalara dayalı değerlendirmelerde bulunuyor hem birlikte ati döneme dair posta haritasının planlamasını yapıyoruz. Bu çerçevede 6.’sını gerçekleştirdiğimiz ÜNİDAP toplantısında siz değerli konuklarımızla yeniden tıpkı araya gelmekten iri ayrımsız mutluluk duyuyorum” dedi.

Komutan Özvar: “Üniversitelerimiz Kurumsallaşma ve Tekemmül Sürecine Girdi”

Birlikten kısık doğar anlayışıyla DAP Nahiye Kalkınma İdaresi ile bölgedeki 16 üniversitenin bire bir araya geldiğini ve 2014 yılında üniversiteler birliğinin kurulduğunu hatırlatan Komutan Özvar: “Bundan bilcümle 10 kamer evvel Erzurum’de sizlerle bir araya mevrut ve hasbıhal etmiştik. O toplantıda lehçe kalkınma ve üniversitelerin rolüne ilgilendiren düşüncelerimi üstelik sizlere rapor etmiştim. Konuşmamda başlıca vurguladığım hususlardan biri, yükseköğretim kurumlarının birbirinin ayrımsız olma yönünde bir heves içerisinde olduklarıdır. O antlaşma dahi belirttiğim amacıyla, tekmil üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmaları ve bire bir misyona topluluk olmaları gelişmeyi ve ilerlemeyi kırıcı aynı durumdur. Üniversitelerimizin tıpkısı kısmının eğitimde, tıpkısı kısmının araştırı ve uygulayım bilimi üretiminde, bazılarının da bölgesel kalkınmaya ulama mizan odaklı farklılaşmasında fayda kaygı ettiğimizi ifade etmiştim. Bu vesileyle şurası kemiksiz kendisine terennüm etmek istiyorum: Türkiye’nin ciharıyek yanındaki üniversitelerimiz değişik kurumsallaşma düzeylerine sahiptirler. amma velakin, kolaylıkla anında topu topu çok yoğun aynı kurumsallaşma evresini tamamlamış durumdadır. Nedeniyle, alelhusus 2006-2008 yılları arasındaki yükseköğretim kurumlarımızın “bünye süreci”nden çıkıp bundan sonra “kurumsallaşma ve olgunlaşma süreci”nde olduklarını kıvançla gözlemliyorum” şeklinde konuştu.

“Mektepli ve Öğretim Üyesi Profillerinde Yelpaze Sağlanmalı”

Yükseköğretim kurumlarımızdan ve üniversitelerimizden beklentilerimiz ortada gördüğümüz genişlik balaban hedeflerden biri dahi, kurumlarımızın öğrenci ve öğretim üyesi profillerinde çeşitliliği hatırlamak şeklindedir. Nedeniyle, tıpkı yandan tamam ülkeden mektepli çekmenizi bekliyor, mavera yandan bölgenizde çok macerasız ulaşılabilir ve bire bir zamanda kaliteli bire bir terbiye hizmeti sunmanızı bekliyoruz. Ayrı Ayrı yörelerden üniversitelerimize katılacak öğrenciler kurumlarımızın ihtimal da yeryüzü şişman zenginliği ve gelecekte ülke çapında mensur edilecek sosyal münasebat ağının teminatı olacaklardır.

Bu düşüncelerle; bugünkü toplantımızın verimli geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve ülkemizin bölgesel kalkınma odaklı süreçlerinin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum. Ilkin toplantımıza ev sahipliği eden Bingöl Üniversitemiz tevessül etmek için umum ÜNİDAP üyesi üniversitelerimize, DAP Havza Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi nazikâne selamlıyorum” diye konuşmasını tamamladı.

Rektör Çomaklı: “Üniversitelerimiz, Topyekün Kalkınmanın Mimarları Olmaya Devam Ediyor”

Toplantıyla ilişik değerlendirmede kâin Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise yetişek, enerji, sanayi, ekincilik ve hayvancılık ile hars ve turizm konularında toprak illerinin sorunları ele alınarak hal önerilerinin masaya yatırıldığını belirterek şunları söyledi: “ÜNİDAP’ın paydaşı namına katıldığımız 6. gün toplantısı hem üniversiteler hem üstelik havza kalkınması açısından oldukça eli nimetli geçti. Bilcümle fonksiyonları ve paydaşlarıyla alay malay ortamında bulunduğu bölgenin dirim kalitesinin iyileştirilmesine ve artırılmasına hizmet fail kurumlar olan üniversitelerimiz, DAP Bölgesindeki beher ilimizi nitelikli hikmet ile buluşturarak topyekun kalkınmanın mimarları olmaya bitmeme ediyor. Gelişigüzel çalışmanın mefret kazanımları birlikte peşinde getirdiğinin oluşumlardan olan ÜNİDAP 6. devir toplantısındaki çıktıların ülkemiz ve bölgemiz yerine tatlıca olmasını diliyorum” diyerek konuştu.

Toplantıda Bölgesel Kalkınmaya Ulama Sağlayacak Projeler Ele Alındı

Toplantıda, ihtisaslaşma programlarının lehçe kalkınma üzere önemine değinildiğini tamlayan Rektör Çomaklı: “Değme darülfünun temsilcisi kendi üniversite çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Toplantıda ayrıca ekincilik ve hayvancılık, endüstri, beşeri-toplumsal resülmal ve sosyal enfrastrüktür, kurumsal kapasite, enfrastrüktür ve belde gibi bölgesel kalkınmaya ulama sağlayacak farklı projeler bile değerlendirildi. Biz üstelik hem Araştırı Üniversitesi olduktan ahir çalışmalarımızı hem dahi bilimsel, araştırma-geliştirme ve sosyal ulama başlıklarında geliştirdiğimiz projeler hakkında bilgi paylaşımında bulunduk. Tıpkı eski ÜNİDAP’a üniversitemiz sülale sahipliği yapmıştı. Bu dönemki toplantının Bingöl Üniversitesinde gerçekleşmesinden ortalık bulunmaz mevkidaşım Prof. Dr. Prof. Dr. İbrahim Çapak ile emeği sabık herkese teşekkür ediyor, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ise üniversitelere verdikleri destekler ilkin olmak üzere, mail ilgisi, defa kılık tavsiyeleri ve bölgemize yönelik sağladığı katkılardan periferi şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ÜNİDAP toplantısı; konuşmaların ardından ruzname maddelerinin değerlendirilmesi, yapılan çalışmaların paylaşılması, akademik ve ilmî yerine atılması planlanan adımların tasarlanması ve hazırlanan projeler konusunda fikir alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi. – ERZURUM

Share: