Reisicumhur Yardımcısı Oktay, Sudan Kabine Bakanı Elderi ve Ekincilik Bakanı Ahali Beşiri’yi kabul etti

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Sudan Kabine Bakanı Hüseyin Osman Elderi ve Sudan Ekincilik Bakanı Ebu Bekir Halk Beşiri’nin bile düzlük aldığı heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmede, Sudan’ın kalkınmasına katkı arz etmek üzere Türkiye’nin işbirliğine amade olduğu rapor edildi.

Sudan’daki verimli tarım alanların tahsisi üzerine düşün alışverişinde bulunulan toplantıda, tarım alanında iki ülkenin ortaklığında uçman proje başlatılması üstüne mutabık kalındı.

Görüşmede, Sudan’daki beyaz zehir alanlarının geliştirilmesi ve yeni alanların tahsisi ile ticaretin geliştirilmesi üstünde duruldu, bu alanda esas prensiplerde anlaşma sağlandı.

Enerji, beyaz zehir arama ve tart ile petrol ve gaz konularında Türkiye’nin tecrübelerini Sudan ile paylaşabileceği tamlanan görüşmede, hayvancılıkta işbirliği yapılması ve endüstri tesislerinin oluşturulması ele alındı.

Bölgesel sorunların bile masaya yatırıldığı toplantıda mihman gök bilimi, Türkiye’nin hububat diplomasisinde Sudan’a düz vermesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Share: