Reisicumhur Erdoğan, İslam Firez Merkezi’nin açılışına katıldı- 1

? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin açılışına katılarak meşveret yaptı.

Sözlerine, “Muhterem Cumhur Reisi, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Sayın Ermiş Nazik Hasanoviç, Sisak, Moslavina vilayetinin altın sakinleri, bulunmaz misafirler sizleri sunu kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum” diyerek başlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Buradan sizlerin marifetiyle Hırvatistan ve Balkanlar’üstelik yüreği bizimle çarpan cümle kardeşlerime, tüm dostlarımıza selamlarımı gönderiyorum” dedi.

‘DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİMİZİN NİŞANESİ OLAN BU KIYMETLİ ESERİ AHALI BİRLİĞİYLE TAMAMLADIK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısaca altı sene aradan bilahare dost ve bağlaşık Hırvatistan’ı gine görüşme etmenin bahtiyarlığı içinde olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Sözlerimin hemencecik başında temas birinize Türkiye’deki 85 milyon kardeşinizin selamlarını bellemek istiyorum. Hırvatistan’ın değişik şehirlerinden, Bosna Hersek’ten gayrı çevre ülkelerden bacanak ve kardeşimizle buluşmamızı, kucaklaşmamızı şans fail Rabb’ime hamdediyorum. Türkiye Hırvatistan gelişim birliğinin bildirme manidar örneklerinden biri olan Sisak İslam Kültür Sarayı’nin açılışı vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan özlem gidermekten memnuniyet duyuyorum. Bu seçme esere şahsımın isminin verilmesi nezaketini gösteren Sayın Cumhurbaşkanı’na, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Eren Mevla Hasanoviç’e ve onların nezdinde birlik Hırvat makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Rabb’im birliğimizi, dayanışmamızı sonsuz eylesin diyorum.”

Sisak’ta bire bir İslam Kültür Merkezi nesir edilmesi konusunun ilk olarak April 2016’de gerçekleştirdiği ülfet sırasında esbak Reisicumhur Kolinda Grabar Kitaroviç vasıtasıyla gündeme getirildiğini nâkil Reisicumhur Erdoğan, “Kolinda Kadın projeye ülkemizin desteğini rica ettiğinde biz birlikte hiç düşünmeden memnuniyetle kabul ettik. Hırvatistan İslam Birliği’nin özlük imkanlarıyla başlattığı projeye 2018 yılı Fasıla ayından itibaren TİKA’birlikte dahil oldu. Sayın Kitaroviç’in 16 Aile 2019 tarihinde Türkiye’ye yaptığı müzakere sırasında ise TİKA ve Hırvatistan İslam Birliği beyninde bu konuda aynı uyuşma zaptı imzalandı. Hamdolsun dostluk ve kardeşliğimizin nişanesi olan bu nadir eseri ahali birliğiyle tamamladık. Bu merkezin özge dinlerden dostlarımızın bile mesafelik geçirecekleri şehrin gerçek telaki ve birleşme adreslerinden biri olacağına inanıyorum. Ayrıca geleneksel ve çağdaş tasarımları çokça güzel bir şekilde birleştiren balaban mimarisiyle merkezin nehirler şehri Sisak’ın güzelliğine görk katacağına inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bulunmaz eserin ilkin Sisak halkı atılmak üzere kül dost ve kardeşlere hoş olmasını diledi.

‘HIRVATİSTAN, MÜSLÜMANLARA SAĞLANAN SAYGI ORTAMI BAKIMINDAN AVRUPA’DA KAT SAYI GÖSTERİLEN ÜLKELER ARASINDADIR’

Altı yıl evvel Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu tarafından hukuken ve kurumsal adına kabul edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve yabancı düşmanlığına alın Zagreb’ten kül Avrupa’ya ve dünyaya manidar mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün ayrımsız defa henüz yine Hırvatistan’dan, bu nöbet Sisak’tan ülfet, muadele, barışa ve hoşgörüye dair cesim mesajlar vermiş olduklarını tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Bu tabiatıyla tesadüfi değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan özgürlük, imtina etmek ve sağlık ortamı bakımından Avrupa’de yaşit gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği beyninde kasılma edilen teşrikimesai bu noktada son adım önemlidir. Pekâlâ bu özgürlük ve huzur ortamı hemen Mütedeyyin kardeşlerimiz üzere değil, özge dinler ve kültürler üzere da geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Merkezi’nin hem Hırvatistan’ın bu denk konumunun hem bile Sisak şehrinin haddinden fazla ziyalı yapısının sembollerinden biri yerine yaşayacağını söyledi.

‘DOSTLARIMIZIN SEVİNÇLERİYLE SEVİNDİK’

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye yerine hiçbir ant geçmişte felek birliği yaptıkları, kuma tıpkı tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Dilek dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını özlük acımız yerine gördük. Bu anlayışla 2020 sonunda Sisak Moslavina bölgesinde meydana gelen depremin ardından cemi imkanlarımızla bacanak Hırvatistan hükümetinin ve halkının yanı sıra olmaya çalıştık. Bu vesileyle ayrımsız defa henüz önceki olsun dileklerimi devretmek istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına mir sağlığı diliyorum. Tıpkı daha hakeza felaketler yaşanmamasını kâm ediyorum. Hırvat dostlarımız birlikte ülkemizde aynı nâr yaşandığında değme zaman bizim yanımızda oldular. Sabık yıl yaz aylarında Türkiye’de yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan benzeri ateş sönüm uçağını ülkemize gönderdi. Tıpkı sefer henüz Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından dolayı ülkem ve milletim yerine teşekkür ediyorum. Aramızdaki iş birliği ve yardımlaşmanın artık birlikte süreceğine eminim.”

Cumhur Reisi Erdoğan, “Bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutluyoruz. İki ülke dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının hakeza manalı aynı yıla denk gelmesinden belde antrparantez memnuniyet duyuyorum” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin özellikle Sisak görünmek amacıyla Hırvatistan’dahi yaşayanlara kandırıcı olmasını dileyen Cumhur Reisi Erdoğan, bu iyicene camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Doğruluk katında akseptans olması dileğinde bulundu.

Burada yarın önceki cuma namazı namazının hareket edileceğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize tatlıca cumalar diliyorum ve namazlarını Cenabıhak akseptans etsin diyorum. Kültür Sarayı’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi daha dahi güçlendireceğine inanıyorum” diye sözlerini sonlandırdı. Açılış töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Eren Efendi Hasanoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Müessis Öz Saygı Ödülü’nü ikram etti.

Share: