Reisicumhur Erdoğan, Etlik Kent Hastanesi’nin açılışında konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Seçkin ne büyüklüğünde aykırılık, çoğu biber dolması ve çarpıtma olan hezeyanlarla bu eserlere çamur atmaya çalışsa üstelik dünyada ilk kez ülkemizde hayata geçirilen şehir hastaneleri modeli, zaman dayanıklı çokça talih tarafından yakından inceleniyor.” dedi.

Erdoğan, Etlik Şehir Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Ankara’evet ikinci şehir hastanesinin kazandırılmasında emeği güzeşte Keyif Bakanlığını, müteahhit firmaları, işçisinden mühendisine kadar herkesi tebrik etti.

Etlik Site Hastanesi’ni bünyesindeki 8 ayrı hastane ve en son teknolojiyle donatılan birimleriyle, sağlık devrimlerinin sembollerinden biri namına gördüklerini ifade eden Erdoğan, 691’i ağırbaşlı hizmet kalkmak için, 4 bini fazla yatak kapasitesi, bin polikliniği, 125 ameliyathanesi, laboratuvarları, araştırma merkezleri ve 1 milyon 145 bin metrekareyi aşan alanıyla bu dev hastanenin adeta aynı keyif şehri hüviyetinde olduğunu söyledi.

“Ankara’evet bu uygun, dolayısıyla Ankaralılara üstelik bu yerinde.” ifadesini kullanan Erdoğan, hastanenin takkadak vatandaşlara değil çalışanlarına bile en son konforu sağlayacak donanımla tasarlandığını belirtti.

Erdoğan, mart ayından beri ardı ardına açıkladıkları paketlerle hayata geçirdikleri Beyaz Zehir Islahat ile sorunlarını büyük ölçüde çözdükleri, beklentilerini karşıladıkları sağlık personelinin baştan sona beraberinde oldukları tabir etti.

Geçen hafta sonu İstanbul’dahi Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde keyif personeli ile kardeş kardeş etme ve memnuniyetlerini şahsen dinleme fırsatı bulduğunu anlatan Erdoğan, kıvanma verici Etlik Kent Hastanesi’nde görev yapacak keyif personeline başarılar diledi.

“Şehir hastanelerinin gelişigüzel birini ve değme aşamasını bizzat izlem ettim”

Bundan 20 yıl evvel hükümete gelirken millete, ülkeyi, yetişek, keyif, doğruluk ve güvenlik üzerine yükselteceklerinin sözünü verdiklerini anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ardından muvasala, tarım, enerji, diplomatlık, aut politika, bu konularda dünyanın sınırlanmış ülkesi olacağımızın sözünü vermiştik. Açılışını yaptığımız Etlik Şehir Hastanesi işte bu sözün gereğini hakkıyla yerine getirmiş olduğumuzun örneklerinden biridir. Bittabi Ankara’da hemen Etlik Site Hastanesi ile kalmadık. Benzeri büyüklükte Bilkent’i kurduk. O da tekrar 4 bin 50 boşluk ve yatak, bir şekilde burası dahi 4 bin 50 dide ve yatak. Dünyada bu hastanelerimiz emsal. Türkiye yıllar yılı buna hasretti. Hayalim yerine gördüğüm site hastanelerinin rastgele birini ve değme aşamasını bizzat strateji ettim. Milletimizin temas hayali gibi bu ortak hayalimizin 20’nci eserini zaman hizmete sunmaktan şişman benzeri bahtiyarlık ve hava duyuyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, zaman Türkiye’nin 20’nci şehir hastanesine kavuştuğunu, halen inşası süren 13 ve proje aşamasındaki 2 site hastanesiyle bu sayıyı 35 çıkartacaklarını dile getirdi.

Kamu-hususi ortaklığı

Şehir hastanelerinin aynı kısmının Etlik’te olduğu kabilinden amme-özel ortaklığıyla bire bir kısmının birlikte umumi bütçeden hayata geçirildiğine dikkati calip Erdoğan, şunları söyledi:

“Milletimize sunu bereketli, yer çalışkan, arz hızlı, bildirme faziletli standartta hizmeti hangi şekilde verebileceksek o yöntemi devreye alıyoruz. Her hangi kadar mugayeret, çoğu biber dolması ve çarpıtma olan hezeyanlarla bu eserlere balçık atmaya çalışsa birlikte dünyada ilk kez ülkemizde hayata geçirilen şehir hastaneleri modeli, zaman mukavim çok talih aracılığıyla yakından inceleniyor. Altyapıları daha çok fena hâlde eskiyen ve mikro kuzuluk mevrut mütekâmil ülkelerin esenlik üzerine pekâlâ acınacak tıpkı durumda oldukları, salgın döneminde tamlık çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Öyle ki güçlü çok devlet sağlık hizmetlerini telefonla verecek derecede çaresiz kalmış, adeta vatandaşlarını ölüme tecezzi etmiştir. O dönemde hastanelerden, yaşlı hizmet evlerinden yansıyan adamlık namına utandırıcı manzaraları hepimiz gayet mebzul biliyoruz.”

Gazeteci Cidal Ay’ın hastanelerle ilişkin programını anımsatan Erdoğan, “İzlemiş miydiniz? Orada Mösyö Kemal’in Içtimai Sigortalar Kurumunun (SSK) başı adına nasıl ayrımsız sefalette olduğunu görmüş müydünüz? ya bu Bay Kemal’den bu ülkeye müfit gelir mi? Gelmez. SSK’nın başında sen ne yaptın kim bu ülkede ne yapacaksın?” dedi.

(Sürecek)

Share: