Putin’in uykularını kaçıracak hamle! Biden, 31 Abrams tankını Ukrayna’ya göndereceklerini duyurdu

Ukrayna- Rusya beyninde 24 Gücük Ay 2022 tarihinden bu yana bitmeme eden savaşta, kritik gelişmeler arka arkaya yaşandı. Almanya’nın bugün Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya göndermeye karar vermesinin arkası sıra bir etap de MEMLUK’den geldi.

“PUTİN YANILMAYA DEVAM EDİYOR”

ESIR Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 31 skor M1 Abrams tipi tank ve 8 skor M88 tank halaskâr göndereceklerini duyurdu. Biden, Abramsların “dünyanın genişlik yetenekli tankları” olduğunu belirterek, 31 Abrams tankının Ukrayna’nın mühim hedeflerine anlayış kapasitesini artıracağını söyledi. ÇAKER’nin, Ukrayna birliklerini genişlik gücük sürede eğiteceğini belirten Biden, “Tankları için sakınma zerre ve bakım desteği da vereceğiz. Putin Ukrayna’ya desteğimizin zamanla azalacağını düşündü amma yanıldı. Yanılmaya bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.

ÇAKER, UKRAYNALI ASKERLERE EĞİTİM VERECEK

Yetkililer, MEMLUK’nin, Ukrayna askerleri için tankların lacerem kullanılacağına, hizmet ve idamesine dair şümullü aynı eğitim bilimi programı hazırlayacaklarını dile getirerek, söz konusu teminatın bu nedenle zaman alabileceğini anlatım etti. Ukraynalı askerlerin Ukrayna dışında aynı yerde eğitileceğini kaydeden yetkililer, eğitimin nerede yapılacağına dayalı bilgi paylaşmadı.

2,5 MİLYAR DOLARLIK EKLEME PAKET

Yetkililer, Abrams tanklarının Ukrayna’ya, güzeşte hafta duyurulan KÖLE’nin ordu envanterinden 2,5 milyar dolarlık mülhak askeri yardım paketi kapsamında verileceğini belirterek, bu paketin heterojen türlerde 500’den aşkın zırhlı açacak ile gelgel savunma ve top mermisi kabilinden çeşitli teçhizatlar içerdiğini aktardı.

TANK DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Yetkililer, müttefiklerle yüzlerce karambol zırhlı aracın Ukrayna’ya verileceğine dikkati çekerek, Hollanda ile 90 skor T72 tankının teslimatı üzere görüştüklerini ve Fransa, İngiltere, Almanya, İsveç dahil almak amacıyla birçok ülkeden mütekâmil tankların Ukrayna ordusuna realizasyon edileceğini vurguladı.

ZELENSKİY’DEN İLK AÇIKLAMA

krayna Ihtişam Başkanı Vladimir Zelenskiy, KUL Başkanı Biden’a teşekkürname etti. Zelenskiy içtimai medya hesabından yaptığı açıklamada, “KÖLE Başkanı Joe Biden’a Ukrayna’ya Abrams tanklarını sağlama yönündeki ateş parçası iradesi üzere teşekkür ederim. Desteği için KÖLE halkına minnettarız! Zafere revan yolda mehabetli benzeri adım. Zaman mutlak acun, Ukrayna’yı özgürleştirmek için daha evvel tek olmadığı büyüklüğünde kuma benzeri garaz üzere birleşmiştir” dedi.

NATO SEVKİYATTAN MEMNUN

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, ESIR’nin Ukrayna’ya Abrams tanklarını göndermesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, “NATO müttefikleri, Ukrayna’nın temiz savunmasına verdiğimiz bindi üstüne birleşmiştir. İngiltere’den Challenger ve Almanya’dan Leopard 2 tanklarıyla gelişigüzel bu Rusya’ya karşı mücadelede kebir ayrımsız fark oluşturabilir” diye konuştu.

ALMANYA ÜSTELIK LEOPARD 2 İÇİN MÜSAADE VERMİŞTİ

Öte yandan Almanya’dan Ukrayna’ya Leopard 2 tankları sevkiyatı için böylelikle müsaade verdi. İlk etapta, Ukrayna’ya 14 Leopard 2 tankı gönderilecek. Alman hükümeti ayrıca, bu tanklara cemaat bambaşka ülkelerin dahi Ukrayna’ya sevkiyatına müsaade verecek.

UKRAYNA’NIN 10 TANKA İHTİYACI VAR

Leopard 2 tanklarının Ukrayna’daki savaşta yüce aynı etkiye eş olması için kısaca 100 tanka ihtiyaç duyuluyor. Bunun amacıyla Avrupa ülkeleri eliyle Ukrayna’ya tedarik edilmek amacıyla bir tank havuzu oluşturulması gerekiyor.

İNGİLTERE, TANK VE OBÜS TÜMÜ GÖNDERİYOR

Ayrıca İngiliz hükümeti tarafından yapılan açıklamada Ukrayna’ya 14 nüsha “Challenger-2” tanklarıyla 30 nüsha 155 milimetrelik “KOMUTAN-90” obüs topları verileceğini söylendi. İngiltere’nin beraberinde Polonya da Ukrayna’ya belli miktarda Alman yapımı “Leopard” tankları göndermeyi planlıyor.

Share: