Prof. Dr. Selçuk Kaya: “Güneş Tacı virüs bir vakitler olduğu kabilinden bibi dolaşımda”

Prof. Dr. Selçuk Kayaç: “Güneş Tacı virüs bir vakitler olduğu kabilinden bibi dolaşımda”

TRABZON Karadeniz Beceri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç, Korona virüsün bir vakitler olduğu gibi geçmişten günümüze bibi dolaşımda olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda mevcut Prof. Dr. Selçuk Kayaç, Korona virüsle ilişik tedbirlerin bırakılması ve bu anlamda rehavete kapılmanın vaka yok üzere zannedildiğini rapor ederek, “Özge tedbirleri bıraktık bu anlamda biraz rehavete kapılmış durumdayız. Bundan kıran üstelik olay yok zannediyoruz. Aslında anca değil; bunun yansıması olarakta mevki genelinde tanısal amaçlı imtihan sayılarında bile çok tehlikeli tenakus oldu. Öyle olunca birlikte vakalara tanılama koyamıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Güneş Tacı virüs bir vakitler olduğu kabil geçmişten günümüze bibi dolaşımda, sirküle olmaya devam ediyor” diyen Kayaç “Pandeminin en alevli günlerini geride bıraktık amma esasen güneş tacı virüsler hem influenza virüsleri dolaşımda sirküle olmaya devam ediyor ve bunlarla ilişkin infekte aynı güruh hikâye esasında var. Değişik adına bizler biraz elan gevşedik. Hele yaz dönemi itibariyle korona virüsle ilişkin aşılarımızı üstelik yaptırmış olmamızdan kıran bunun vermiş olduğu biraz bile arı güvenimiz var açıkçası. Gayrı tedbirleri bıraktık bu anlamda biraz rehavete kapılmış durumdayız bundan ufuk da olay yok zannediyoruz. Esasta öyle değil bunun yansıması adına ta tanısal amaçlı büyüklük genelinde imtihan sayılarında birlikte çokça çetin azalma oldu. Öyle olunca birlikte vakalara tanılama koyamıyoruz. Tanı koyamayınca birlikte benzeri çok olay teneffüs, üzücü üzere semptomlarla gelen aynı çokça vaka de gerçekte belki tanı korana virüsü yada influenza enfeksiyonu. Zımnında biz bunları atlamış oluyoruz ayrıca kırıcı seyirli kaybedilen vakalarda bile arada bir benzeş kapsam söz konusu olabiliyor. Değişik ayrımsız sebeple kayıtlara sabık vakalar aslında irdelenmiş olsa ihtimal koronaya ilişkin evet da enflüanzaya sınırlanmış ölümler veya ağır vaziyetler pekâlâ karşımıza çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Çin’bile en son dokunaklı karantina tedbirleri uygulanmaya başlandığını kaydeden Kayaç, “Çin’da en üst yoğun karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı aynı takım tepkiler aldı. İnsanlar lacerem olsa biz aşılıyız pandemiyi ağız ağıza atlattık mantığı çerçevesinde değerlendiriyorlar. Tabii kim metanetli günlerden geçildiği üzere biraz yılgınlık, usanç üstelik söz konusu artık. Benzeri gerçek var ki? Güneş Tacı virüsler evveli olduğu kabil günümüzde dahi var olacaklar ve bundan sonra mutasyonların çokça korkulu boyutlara sorunlara, durumlara kez açabildiğini birlikte gördük evveli üstelik deneyimlerimiz vardı. Akıbet dönemlerde bunun nelere dünyalık olabildiğini ne büyüklüğünde dokunaklı seyirlerle defa alabildiğini gördük. Nedeniyle bu anlamda biraz henüz şuurlu, açıkgöz olmamız geçişsiz. Yardımcı tedbirlere uymanın bize kaybettireceği hiçbir madde bulunmayan. Havaların soğumasıyla bu arada sınırlanmış alanlarda birliktelikler az buçuk henüz artacaktır bu dahi mikrobun bulaşması yayılması üzere akıllıca ayrımsız direy oluşturuyor. Bunun önüne geçebilmenin yolu, maske kullanımı önem kazanıyor hijyen kurallarını hayatımızın bire bir felsefesi adına akseptans etmemiz lazım. Bunun yanı sıra ilkah konusunda hele risk grupları mutlak surette hatırlatma dozlarını yaptırmalarını istiyoruz. Elden güneş tacı açısından üstelik değil influenza de bu dönemde hele ağırlığını hissettirmeye başladı. Bununla ait çokça ağır ezgi test yapılamadığı için mahiyet rakamları atfetmek mümkün değil. Tığ bunun dolaşımda olduğunu biliyoruz. Alelhusus Kuzey yarımkürede Ekim ortalarına akıllıca başlayıp influenza aşıları risk grupları özellikle koyulmak amacıyla aşılanmış olmasını banko öneriyoruz. Hem enflüanza hem bile Covid açısından anımsatma dozu gelmişse yapılması önem kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Share: