Prof. Dr. Güner: “HIV enfeksiyonu uzunca benzeri aktarılma temas belirgi vermeden seyrediyor”

– Prof. Dr. Güner: “HIV enfeksiyonu uzunca benzeri devir değme belirgi vermeden seyrediyor”

Prof. Dr. Yağmur Güner:

“Içki ve koku ürünleri naklinde bulaş olasılığı giderek azalmış durumda”

“Seçkin aylı banko imtihan edilmelidir”

ANKARA – Ankara Bilkent Site Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Terbiye ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Rahmet Güner, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’ne ait, “HIV enfeksiyonu uzun uzun bir devir kişide gelişigüzel bulgu vermeden seyrediyor” dedi.

Dünya genelinde bildik ilk AIDS vakası, 1980’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin New York ve Kaliforniya eyaletlerinde tabir edilmesinin arkası sıra eksiksiz dünyada etkisini gösterdi. Dünya Afiyet Örgütü eliyle HIV/AIDS virüsünün rapor edilmesiyle alay malay 1 Mesafe 1988’üstelik farkındalık tasarlamak üzere “Dünya AIDS Günü” ilan edildi. Bu çerçevede Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmayan Tezcan’ın öncülüğünde Bilkent Site Hastanesinin eş sahipliğinde farkındalık arttırmak amacıyla “Acun AIDS Haset” etkinliği düzenlendi. HIV virüsü ve AIDS hastalığının konu başlıkları olduğu etkinlikte, Türkiye’dahi seçme sabık gün olay sayısının arttığı ve HIV/AIDS virüsüyle mücadelede arz çokça bariyer oluşturan durumun er tanılama koyulamaması olduğuna ilgi çekildi.

“HIV enfeksiyonu uzun uzun benzeri dönüş kişide her belirgi vermeden seyrediyor”

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Terbiye ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Rahmet Güner, Türkiye’birlikte her sene yüzde 40 oranında HIV tanısı konulduğunu anımsatarak, “Belirleme ettiğimiz rakamlar gerçekte buz dağının yalnız görünen tıpkı kısmını oluşturuyor. Çokça henüz aşkın tanı almamış gönül, HIV’le enfekte ve maatteessüf tanısız bir şekilde hayatını sürdürüyor. Sonuçta bire bir viral enfeksiyon kanla, tensel ilişkiyle ya da anneden bebeğe bulaşıyor. HIV enfeksiyonu uzunca tıpkı dolaşma kişide rastgele belirgi vermeden seyrediyor. Aynı farklı büyük bariyer ise toplumsal damgalanma. Bu kişiler maalesef toplumsal izolasyona bağımlı popülarite korkusuyla imtihan yaptırmaya gitmiyor” dedi.

“Nefes ve koku ürünleri naklinde bulaş olasılığı her an azalmış durumda”

HIV virüsünün cinsel ilişkiyle buluştuğunu hatırlatan Güner, “Nasıl tensel ilişkinin, berbat seksüel ilişkinin korunmalı bire bir şekilde sürmesi, kişilerin tek ayrımsız partnere sahip olması haddinden fazla balaban. Koca erkeğe tensel ilişkide çokça henüz aşkın bulaşıyor. Huy içi konu kullanırken ortak enjektör paylaşımında ve koku ve dem ürünlerinde bulaşabiliyor. Soluk ve zaman ürünleri naklinde bulaş olasılığı giderek azalmış durumda. Çünkü kan aktarımı öncesi yapılan testlerle şişman oranda doğru aynı şekilde bu tanılama koyuluyor ve o ürünlerin kullanımından kaçınılıyor” ifadelerini kullandı.

“Gelişigüzel mehtaplı kesinkes sınav edilmelidir”

Bulaş yollarından tıpkı tanesinin birlikte anneden bebeğe olduğunu vurgulayan Güner, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu dönemde esas yüklü kalmadan ilk belirleme edilmesi haddinden fazla heybetli amma herhangi bir mehtaplı mutlak imtihan edilmelidir. Gebelikte tespit edildiği takdirde tığ, annenin tedavisi vasıtasıyla bebeğe bulaş ihtimalinin ortadan kalkmasını, yine doğum yönteminin belirlenerek bu riskin çok minimalize edilmesini sağlayabiliyoruz. Annenin emzirmemesini dahi önererek, bulaş yolunun ortadan kalkmasına etmen oluyoruz. Zımnında bebek tamamen metin benzeri şekilde dünyaya gelip, metin benzeri şekilde hayatını sürdürebiliyor. Annesi de hareketli tedavi ile ömrünü mıhlı tıpkısı şekilde geçirebiliyor.”

Rastgele yıl 650 bin hayat hayatını kaybediyor

İlk ifade edilmesinin peşi sıra dünya üstünde 84 milyon dirilik HIV/AIDS virüsüyle enfekte olurken, 40 milyon hayat hayatını kaybetti. Acun genelinde ise gelişigüzel yıl 1,5 milyon yıpranmamış enfekte tayin edilirken, 650 bin sevimli ise hayatını kaybediyor. Afiyet Bakanlığı verilerine göre ise 2021 sonu itibariyle Türkiye’üstelik 30 bin 293 yaşama HIV virüsüyle, 2 bin 83 yaşama de AIDS vakasıyla hayatını sürdürüyor.

Share: