PKK’NIN YAVİ’DE 29 YIL ÖNCEKI KATLETTİĞİ 33 KİŞİ ANILDI

ERZURUM’un Çat ilçesi Yavi Mahallesi’nde 29 yıl ilk PKK’lı teröristler yoluyla katledilen 5’i çocuk, 33 sevimli, düzenlenen törenle anıldı.

Kavşak ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Yavi Mahallesi, 25 Teşrinievvel 1993’te PKK’lı teröristlerin sivil katliamlarından birini yaşadı. Mahalle kahvehanesinde doldurduğu güre ve çocukları, etraflı namlulu silahlarla mera ateşine tutan teröristler, 5’i çocuk, 33 kişiyi öldürdü. Katledilen 33 yaşama, katliamın 29’uncu yıl dönümünde törenle anıldı.

Yavi Mahallesi’ne girişteki şehitlikte planlı törene Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Basamak, Çat Kaymakamı Mustafa Karali, Çat Şehremini Hakan Yaşar, Palandöken Şehremini Muhammet Sunar, İl Güven Müdürü Uzun Tuncer, İl Cingöz Komutanı Kıdemli Albay İlker Parıltı ve havza halkı katıldı. Yavi Şehitliği’nde ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Verimli okundu. İl Müftüsü Mecnunca Yıldırım dua etti.

Ilbay Okay Memiş, anmada yaptığı konuşmada, alp Türk ordusu, polisi, korucusu ve halkı ile gelişigüzel zaman terör örgütünün finiş aşmasına geldiğini söyledi. Vali Memiş, ‘Eline cebe alıp dağa çıkanlara dünyaya demokratlık dersi veren ülkeler da izin etmez. İşte biz dahi cevaz etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bizim ayrıksı ülkelere, devletlere karşı yayılımcı bir amacımız bulunmayan. Tığ seçme ahit adil bire bir şevket olduk. Devletimiz kararlılıkla bu mücadeleye hala bitmeme ediyor, bitmeme da edeceğiz. Sulh Pınarı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı, Pençe Kilit ve Fırat Kalkanı kadar dört şerha faaliyetler yaptık. Bizim derdimiz Irak ya de Suriye’nin bölünmez bütünlüğü değil, oralardan terör örgütü sonsuz gösteri yapıyor ve martir veriyoruz. Kimesne kusura bakmasın kim oralardan ülkemize mevrut saldırılara kaygısızca kalamayız. Bu kavim büyük millet. Hizmetlerimiz bitmeme ediyor. Allah bizleri şehitlerimize alın utangaç etmesin. Özellikle Cumhurbaşkanımız koyulmak için devletin mecmu kademeleri kesintisiz demeden çalışıyoruz. Şehitlerimiz abat uyusunlar” diyerek konuştu.

Katliamın yaşandığı Yavi Mahallesi’nden olan Maliye Vekil Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu ise gönderdiği mesajında şu ifadeleri kullandı:

‘Kadim ilimiz Erzurum’un, mazisi ile tarihte yerini almış köyüm Yavi’ üstelik 29 sene evvel, 25 Ilk Teşrin 1993’te asker kılığındaki teröristler; 33 kardeşimi şehit ederek ülkemizin ve milletimizin birliği üstünde oynanmış kanlı ve yoğun benzeri eylemi gerçekleştirerek Türkiye’dahi cömert kavgasının müsebbibi olmuşlardır. Madımak, Başbağlar, Yavi ve 33 askerimizin Bingöl’bile şehit edildiği hunriz bire bir tarihi süreci bütün alay malay teessürat içerisinde yaşadık. Bu topraklarda Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrımı olmadığını, artık üstelik olmayacağının bilinmesini isterim. Bizler değme alanda talih birliği yapmış bire bir milletiz. Ülkemiz ve milletimiz üzerinde oynanmak maksut sinsi, yavaş ve ibret tezgahlara cevaz vermedik, vermeyeceğiz. Oynanmak maksut gelişigüzel soy oyunu temas ve kardeşlik içerisinde bozduk, bozacağız. Bu vasıta ile bu nev elim olayların aynı henüz yaşanmamasını diliyor, Mutluluk sathında bu yurt amacıyla martir olmuş kardeşlerimize Cenabıhak’tan rahmet, şehit yakınlarımıza, akraba ve dostlarıma başsağlığı dilerim.”

Ilbay Memiş ve beraberindekiler, törenin böylece mezarları ülfet ederek karanfil bıraktı. Törene katılanlar, 29 sene ilk hayatını kaybeden yakınlarının mezarlarının başında yakarış etti.

Share: