Pitbull cinayetinde dinlenen şahit: Köpeği öldürdüğünü bana anlattı

İZMİR’in Seferihisar ilçesinde, ‘Şila’ isimli 2,5 yaşındaki ‘Pitbull’ cinsi köpeğin, kulübesinin ateşe vererek öldürülmesiyle ait 6 yıla büyüklüğünde mapushane istemiyle tutuklu yargılandığı duruşmada “Olay yerinin yakınındaydım. Ancak, köpeği ben öldürmedim” diyen Ömer Faruk Kalımlı’nin (38), şahit adına dinlenen arkadaşı, sanığın köpeği öldürdüğünü namına anlattığını söyledi. Bilgili, Ölümsüz’nin tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

Fenomen, 11 Ekim’de, Turabiye Mahallesi Selamet Hepkon Caddesi’nde meydana geldi. Furkan Pınar’ın sahibi olduğu Pitbull cinsi ‘Şila’ isimli kişmiri köpek, eve 10 metre mesafedeki yeşil alandaki çıpa kafes içinde kâin ahşap kulübesindeyken yanıcı bap dökülerek yakıldı. Alevleri fark fail çevredekiler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. Bu sırada bazen kişiler üstelik çökertme telefonlarının kameralarıyla bu anları görüntüledi. İhbarla mevrut itfaiye aracı ekipleri, alevleri söndürdü. Kafesin kapısının sınırlı olması nedeniyle hariç çıkamayan köpeğin yanarak öldüğü belirlendi.

Polisin yaptığı çalışmada, yangını çıkaran şüphelinin, Ömer Faruk Kalımlı olduğu belirlendi. 13 Ekim’bile gözaltına alınan, ifadesinde suçlamaları reddeden Payidar, gönderme edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.Yürütülen soruşturmanın peşi sıra Ömer Faruk Ölümsüz için savca hazırladı. İddianamede Payidar’nin, Furkan Pınar’a ilişik Pitbull cinsi köpeği düşünülerek öldürdüğü, bir şekilde kapik kulübesini dahi yakarak kötülük verip, kullanılamaz arkaç getirdiği belirtildi. Payidar’nin ‘başkasının menkul yahut emlak malını kısmen yahut ağız ağıza iptal etmek, sakatlamak, yolmak, uydurmak, kullanılamaz arkaç anlatmak veya kirletmek’ suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapsi istendi. Zevalsiz’nin bu suçu yakarak, hazin yahut patlayıcı husus kullanarak işlemesi dolayısıyla verilecek cezanın 1 itmam artırılması murat edildi. Kalımlı’nin 6 yıla kadar hapisle yargılanmasının istendiği iddianame, Seferihisar 2’nci Asliye Ukubet Mahkemesi’nce kabul edildi.Dün ilk kez bilge karşısına çıkan Ömer Faruk Zevalsiz, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Maznun ve sızlanan avukatları ile hayvansever derneklerinin temsilcileri bile duruşmadaki yerlerini aldı. İzmir ve Ankara Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu ile HAYTAP Efsanevi Hakları Federasyonu avukatları ve Seferihisar Efsanevi ve Doğa Dostları Derneği (SEHAYDER) duruşmada müdahillik taleplerini iletti.’OLAY YERİNİN YAKININDAYDIM AMMA EGO ÖLDÜRMEDİM’Maznun Ölümsüz, duruşmadaki ifadesinde, “Olay yeri yakınındaydım. Fakat köpeği ben öldürmedim. İddiaları reddediyorum” deyip, tahliyesini istedi.Tanık adına dinlenen M.E. ise ifadesinde, Ölümsüz’nin arkadaşı olduğunu belirtip, “Köpeği öldürdüğünü bana anlattı” diye niteleyerek konuştu.Tarafların dinlenmesinin peşi sıra bilge, Ölümsüz’nin tahliye talebini reddedip, duruşmayı erteledi.

Öte yandan, murafaa öncesi ve sonrası hayvanseverler, adliye önünde olaya aksülamel gösterip hayvanlara müteveccih çaba ve cinayetlere ilgi çekti.

Share: