Pisik ve köpek sahibi olanlar dikkat! Kullanılmamış yılda mülk cezasına çarptırılabilirsiniz

Sahipli kedi ve köpeklere mikroçip üstünkörü zorunluğunun 31 Aralık itibariyle son bulacağını hatırlatan Yozgat İl Ekincilik ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, bu güneş itibariyle çip taktırmayan efsanevi sahiplerine yönetsel nakdî ceza uygulanacağı ve 1 Familya 2023 tarihinden sonraları üstelik cezanın ödenmesiyle yonga arızi işleminin yapılacağını söyledi.

ÇİP TAKTIRMAYANLAR PARA CEZASINA ÇARPTIRILACAK

Evcil pisik, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve araç altına alınmasına dair Ekincilik ve Orman Bakanlığınca hazırlanan talimatname, 26 Küçük Ay 2018 tarihinde Resmi Gazete’bile yayımlanan yürürlükle hayata geçirildi. Yönetmeliğe göre bile 31 Açıklık 2022 tarihine kadar bile sahipli pisik, kapik ve gelinciklerin deri altlarına mikroçip takılarak elektronik ortamda taşıt altına alınmaları mecburi hale getirildi. Bu tarihe büyüklüğünde hayvanlarına yonga taktırmayan hayvan sahiplerine ise 5199 sayılı kanun doğrultusunda idari nakdî ceza uygulanacağı bildirildi.

HAYVANLARIN TAKİBİ SAĞLANACAK

Yozgat’ta üstelik evcil hayvan sahipleri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile serbest baytar hekimler aracılığıyla geçerli mikroçip ve kimliklendirme işlemini yaptırarak Aile Hayvanı Araç Sistemi’ne pisik ve köpeklerinin kayıtlarını yaptırmaya devam ediyor. PETVET sistemine hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, efsanevi sahibinin adı, bulunduğu el, ilçe, köy ve mahalle bilgileri kaydedilerek domestik hayvanlara pasaport çıkarılıyor. Bu sayede hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi, evcil hayvan nüfus ve sayısı ile hayvan hastalıklarının takibi ve kontrol altına alınması amaçlanıyor.

“SONUÇ TARİH 31 ARALIK “

Yozgat İl Ekincilik ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, yerel pisik, köpek ve gelinciklere mikroçip arızi işleminin bünyelerinde bitmeme ettiğini söyleyerek, “Sahipli hayvanlara çip takılması uygulamasını şahsen burada gösterdik. Bu aplikasyon evcil yani sahipli hayvanlara yonga takılması şeklinde ve bundaki erek kimliklendirme. seçkin operasyonla değil dümdüz tıpkı işlemle ten altına yapıldı. Ten altına çipler enjeksiyon vasıtasıyla takılıyor. Ondan sonraları tıpkı barkot okuyucumuz var ve artık değme birinin aynı sahibi olacak. Bu etiket sayesinde hayvanın yapılan operasyonları, aşılamaları yahut ne kadar bilgelik varsa hepsi gözükecek. Bizim bakanlığımızın PETVET diyerek bir anahtar sistemi var, bilgiler barkot sistemi ile sisteme girilecek ve artık bu işlemle yerel hayvanların kimliklendirilmesi işlenmiş olacak. Bununla ilişik uygulamalar 31 Mesafe’ta akıbet. Ondan ahir uygulamalarda 5199 basit kanuna bakarak ceza muamele uygulanabilecek. Sahipli hayvanların kimliklendirilmesi İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüzde şuan yapılıyor. Bununla ilişik hususi bire bir merkezimiz var” dedi.

“YENİ SİSTEMLE EŞ HAYVANCASINA PASAPORTU EDİNİYORUZ”

Kedilerine çip taktırmak için mevrut Nihat Furkan Okatan ise, “3 adet kedim var, onlara zaman çip uygulamasını yaptırdık. Demin yeni sistemle ev hayvanı pasaportu ediniyoruz. Hayvanlarımıza kap altına işlenmesi yoluyla çip takılıyor. bununla birlikte çıktı ev hayvanı yoklamak daha emin oldu. Hayvanımız kaybolduğunda bu çipi okutmak kanalıyla bulabiliyoruz, kime ilişkin olduğu birlikte henüz detaylı bir şekilde görünebiliyor. Bu sistemin hayvan sahiplerine haddinden fazla yarayışlı olacağı üzere biz yaptırma yolunu seçtik. Cezai bir uygulaması var, bu yılın sonuna büyüklüğünde familya hayvanı sahibi olup üstelik çip uygulaması yaptırmayan kişilere cezai muamele uygulanacak” şeklinde konuştu.

Share: