Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine müsaade veremeyiz

NBC’nin sabahleyin programına katılan Pelosi, Tayvan ziyaretinin amacıyla ilgili soruya, müstakil bir devlet olan Tayvan’ı kimin konuşma edeceğine özge ülkelerin karışamayacağını belirterek, “Onlara (Tayvanlılara) Acun Esenlik Örgütüne girmeyeceksiniz diyebilirler ama Tayvan’a kimin gideceğine karışamazlar. Çin hükümetinin, Tayvan’ı izole etmesine izin veremeyiz.” dedi.

Tayvan’a 6 nefis heyetle gittiğine ve parlamentolar arası iletişimin önemine değinen Pelosi, “Temsilciler Meclisi Başkanı namına Tayvan’a yaptığımız konuşma için oraya birlikte gittiğim değme delegasyonla iki partiden da (Demokrat ve Cumhuriyetperver Öğür) öldürücü bire bir desteğim vardı. Tayvan’da binlerce adam yoluyla haddinden fazla fena hâlde karşılandık.” ifadesini kullandı.

ABD’nin Çin’e cebin politikasında fark olmadığını kaydeden Temsilciler Meclisi Başkanı, “Politikamızı dönmek üzere oraya gitmedik. Hala ‘tek Çin’ politikasını destekliyoruz. Bunda huzursuz edici bire bir madde yoktu.” diye niteleyerek konuştu.

Pelosi, “Kongreler, bacanak olduğumuz ülkeler ve demokrasiler için desteklerini gösterebilirler. Tayvan politika yasasına bakarak da Tayvan bizim dostumuzdur.” şeklinde konuştu.

Demokrat Pelosi, sakat ESIR Başkanı Donald Trump’ın evi için çıkarılan taharri kararıyla ilgili istifham üstüne “İçeriği hakkında kemiksiz bilgim bulunmayan amma gine üstelik hukukun üstünlüğüne inanıyoruz ve ülkemizde tek kimesne yasaların üzerinde değil. Bu ABD Başkanı de olsa.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin, Pelosi’ye yaptırım kararı aldı

 

Çin’den Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası ticaret yasağı

 

“Tayvan’ın dostu” Pelosi, Tayvan Parlamentosu’nu mülakat etti

 

Çin-Tayvan krizi, defans sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Tayvan: Çin’e ilgilendiren 39 kavga uçağı ve 13 sefine Cezire çevresinde

 

Share: