Pakistan’ın flaş turistik merkezi Kalam’da selin etkisi yıkmacı oldu

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletine merbut turistik merkezi Kalam şehrinde baskın felaketinin etkisi bunaltıcı oldu.

Deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki kent, dağları, ormanları ve gölleri ile anılırken, ağustosun böylece yaşanan yeğin felaketi sebebiyle bugünlerde karşı karşıya olduğu devasa yıkımla gündemde.

Svat ve Utrar nehirlerinin geçtiği şehirde su yatağının kenarındaki ev, hisse senedi yeri ve çok sayıda otel yıkıldı. Şehrin asıl çarşısı ise tamamen çöküntü altında.

AA ekibi, İslamabad’a 350 kilometre uzaklıktaki şehirdeki serencam durumu görüntüledi.

Hareket yaşanmış gibi

Svat bölgesinin kuzeyinde düzlük kayran Kalam’ın baskın felaketinden dolayı yıkılan yollar sebebiyle genişlik yakınındaki Bahrain ile yağız yolu bağlantısı bulunmuyor.

Kalam’a gezmek amacıyla geçmiş Bahrain’e ulaşmak gerekiyor. Bahrain’birlikte birlikte şehir içi köprüler yıkıldığı üzere vesait şehirde bırakılıyor ve yola dağlardan yaya bitmeme ediliyor.

Bahrain şehrinden Kalam’a uzanan bu seyahat 6 saatten aşkın sürüyor.

Yol güzergahında, sırtlarına aldıkları eşyaları Bahrain’den Kalam’a haiz haddinden fazla sayıda gerekseme sahibi ilgi çekiyor.

Bunlar beyninde herhangi bir yaştan koca bağışlamak mümkün.

Kalam’a makul yaklaştıkça yıkımın büyüklüğü gözler önüne seriliyor.

Şehrin simgesine dönüşen adlı benzeri otel daha çok namevcut. Yine sağlı sollu yıkılan binaların enkazı dikkat çekiyor.

Sırtlarında erzaklarla şehre koridor halinde yürüyerek girenlerle yersiz çantalar ile Bahrain’e akilane materyal kabul etmek amacıyla Kalam’dan yola çıkanların karşılaşmaları hücre çarpıyor.

Cıvıl Cıvıl helikopterle gıda taşıyor

Pakistan ordusu, helikopterlerle Kalam halkı üzere lüzumlu malzemeleri taşıyor.

Esasen Kalam’üstelik yatık mütezayit turistler veya gâh noktalarda sıkışan nahiye halkı da helikopterler tarafından kurtarılıyor.

Bununla gelişigüzel vabeste sayıda malzemenin taşınabildiği helikopterler, bölgedeki halkın ihtiyaçlarını istikbal üzerine yeterli olmuyor.

20 bin hayat aylak kaldı

Kalam’üstelik otel sahibi Rahmeddin Sıddıki, şehrin nüfusunun 150 bin civarında olduğunu belirterek, kentin yarısının turizm, yarısının ise tarımla geçimini sağladığını anlattı.

Sıddıki, selin herhangi bir şeyi ellerinden aldığına belen ederek, “200 otel, dükkan yıkıldı. Turizmden geçinen tahminî 20 bin dirilik şu an aylak.” dedi.

“Turistler burayı tanıyamayacak”

Kalam’de öğretmenlik yapan İrfanul Adalet, otel namına işlettiği 4 eğik apartmanının yıkıldığını belirterek, şehrin çarşısında selin etkisine belen etti.

Hak, bölgedeki tarihsel yerlerin da namevcut olduğunu ifade ederek, “Pakistan’ın yer sunturlu şehirlerinden birisiydi. Turistler imdi burayı tanıyamayacak.” dedi.

Şehrin sakinlerinden Iye Gazan Konak da nehre yakın olan sülale, hareket yerlerinin yerle tıpkısı olduğunu, arazilerin uymazlık gördüğünü söyledi.

Konak, halkın mehabetli ölçüde kayba uğradığını dile getirerek, eksantrik şehirlerle karaca yolu bağlantısının olmadığını ve helikopterlerle sadık yardım malzemesi taşındığını aktardı.

Share: