Öztunç: “Hatalı Politikalar Dolayısıyla Türkiye’da Teşrinievvel Yapılan Toprak Büyüklüğü da Kayıtlı Maraba Sayısı da Her An Azalmaktadır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mürtefi Öztunç, kayıtlı maraba sayısındaki düşüşü ve tarım yapılan alanların azalmasını hazırladığı istifham önergesiyle Divan gündemine taşıdı. Öztunç, “Kusurlu politikalar dolayısıyla Türkiye’üstelik ilk teşrin yapılan arazi büyüklüğü de mukayyet çiftçi sayısı dahi giderek azalmaktadır” dedi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ulu Öztunç, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle Divan Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Öztunç’un önergesi şöyle:

“YANLIŞ POLİTİKALAR NEDENİYLE EKİM YAPILAN YEREY BÜYÜKLÜĞÜ DA KAYITLI ÇİFTÇİ SAYISI ÜSTELIK GİDEREK AZALMAKTADIR”

“Ekincilik birlik acun marifetiyle mühim çağ namına kabul edilirken, falsolu politikalar nedeniyle Türkiye’de teşrinievvel yapılan yerey büyüklüğü bile mukayyet rençper sayısı de her an azalmaktadır. Bu buut gıda enflasyonunu tetiklemekte, faziletkâr fiyatlar nedeniyle vatandaşlar gıdaya gerişimde rehavet yaşamaktadır. Üreticilere yeterli ve akıllıca desteklerin verilmemesi durumunda levha henüz üstelik ağırlaşacaktır.”

Icra Vekili Kirişci’ye yöneltilen sorular şöyle:

“2018-2022 döneminde ve yıllara bakarak Türkiye’da Çiftçi Taşıt Sistemi’ne mukayyet maraba sayısı nasıldır? Bir dönemde ve yıllara bakarak; (2018-2019-2020-2021 ve 2022) Kahramanmaraş’taki fellah anahtar sistemine mukayyet çiftçi sayısı nedir? Bire Bir dönemde ve yıllara göre ekincilik desteklerinden, Kahramanmaraşlı üreticiler ne miktarda bindi almıştır? Besin enflasyonundaki tırmanış karşısında, Bakanlığınız üretim ve rençper sayısı yükseltmek üzere kısa vadede ne yapacaktır? Kahramanmaraş’ta üretim ve fellah sayısı arttırmak üzere bire bir projeniz bulunmakta mıdır?”

Share: