Özbekistan’ın varlıklı tarihi Louvre’da sergileniyor

Özbekistan Cumhur Reisi Devlet Mirziyoyev’in Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron’un daveti üstüne Fransa’ya yaptığı resmi görüşme kapsamında iki mevki lideri katılımıyla iki büyük işporta açıldı. Biri ünlü Louvre Müzesi’ndeki ‘Özbekistan Vahaları Hazinesi: Kervan Yolları Kavşağında’ ve ikincisi Gündüz Feneri Dünyası Enstitüsü’nde ‘Semerkant’a Yol: İpek ve Zer Mucizesi’ adlı sergiler olduğu belirtildi.

Sergilerin açılışına Fransa Cumhur Reisi Macron ile eşi ve Özbekistan Reisicumhur Mirziyoyev ile eşi Ziroat Mirziyoyev katıldı.Louvre’daki sergi, MÖ 5. ve 6. yüzyıllardan Timurlular hükümdarlığına büyüklüğünde olan dönemi kapsıyor ve Fellah Dünyası Enstitüsü’ndeki sergide ise 19.-20 yüzyılın ortalarına ait sergilerin yanında Özbekistan cesamet müzeleri koleksiyonundan Türkistan avangartları saha aldı.

MARCO POLO’NUN ORTA  ASYA GEZILERI KITABININ TIPKISI KOPYASI SERGİLENİYOR’Özbekistan Vahaları Hazinesi: Kervan Yolları Kavşağında’ sergisi bugünkü Özbekistan’ın güney sınırlarından güzeşte Şişman İpek Yolu’nun objelerle tarihi Louvre’da sergilenmeye başlandı. Mart 2023’e büyüklüğünde ayan olan sergide ilkin Özbekistan’ın 16 azamet müzesinden 138 işaret ve dünyanın önde gelen müzelerinden 31 bilinçlilik kalkmak için toplam 169 yayın sergilenmektedir. Eserler beyninde Kattalangar Kuran’ı dışında 14. Çağ Marco Polo’nun Orta Asya gezileri kitabının benzeri kopyası bulunmaktadır. ‘SEMERKANT’A NÖBET: İPEK VE ALTIN MUCİZESİ”Semerkant’a Kere: İpek ve Altın Mucizesi’ sergisinde Özbekistan’ın 9 müzesinden 300’den fazla yapıt kayran aldı ve sergilenen tarihi eserler beyninde milli dokumalar, kostümler, şapkalar, takılar, Buhara Emirliği dönemine ait değerli işlemeli çapanlar (hırka) olduğu tabir edildi. Sergilenen eşyaların iri çoğunluğunun elan geçmiş Özbekistan dışına çıkarılmamış bulunmaz eserler olduğu belirtildi. Sergi Haziran 2023’e kadar engelsiz kalacak.

Share: