Oyuntu taşları birlikte remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya üstelik var 7 bin liraya üstelik

Serencam dönemde art arda gelen zamlardan, hece taşı fiyatları bile nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bire bir çukur takım fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada başkalık gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazı müşterilerden ilginç talepler birlikte geliyor. Mermer ustalarına bakarak, kâh müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını yersiz bıraktırıyor. Ölümünden sonradan sıra eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN MEZAR FİYATI 7 BİN

Oyuntu taşlarındaki çoğalma için açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Beğenilen, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık sene oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, şimdi ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzde 100 bindirim oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Mezar takımını güzeşte sene bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye konfirmasyon fiyatı yeryüzü düşük 7 bin TL. Sunma erdemli fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son remiks yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar yoluyla ilginç tekliflerin geldiğini belirten Beğenilen, “Daha önceki yakını sönük eşhas, mezarı açabilir misiniz bürümek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Ayrımsız birlikte bazen vatandaşlar ölmeden geçmiş oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda tevellüt tarihi kadar yazılması gerekenleri yazıyoruz, ölüm yerinde ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN FAZLA ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’da çeşitli uzanım ve desenlerde mermer, kalker, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmasal asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında zevk kazanabilecek nitelikte katıksız taş çeşidine eş olan Türkiye’dahi, rezervler Rum ve Trakya boyunca açık benzeri bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Veli Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Maşrık Anadolu, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 nüsha tabii taş ocağı, üretimevi ölçeğinde canlılık gösteren 2 bin tesis, orta ve aşağı ölçekli 9 bin işlik canlılık gösteriyor. Üretimin yeryüzü aşkin olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, parçalanmamış üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Konuşu mermer yataklarının bulunduğu gayrı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: