Otobüs şoförünün oğlu Kınay: “Babam frenlerin arızalandığını ayırt edince yolculara panik yapmamalarını söyledi”

Dert’da dün meydana gelen ve 7 vatandaşın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan otobüs kazasında, otobüs şoförünün oğlu kazayla ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Veca’nın Sap ilçesinde mazi öğle saatlerinde Van’dan Balkı istikametine giden gelgeç otobüsünün freni patlaması konusunda cebin şeritten mevrut 2 tıra çarparak alaz aldı. 7 kişinin hayatını kaybettiği 18 kişinin birlikte yaralandığı kazada otobüs şoförü olan 58 yaşındaki Abdulkerim Kınay’ın oğlu Esat Kınay, babasının 40 almanak otobüs şoförü olduğunu ve otobüsün frenlerinin tutmadığını ayırt ettiği anda yolcuları uyararak dip tarafa geçmeleri ve sakin olmaları üstüne uyardığını sav etti.

Kazayla ilişik yaralılardan ve tecrübe tanıklarından aldığı bilgileri açıklanan Esat Kınay, “Babam Van’dan İstanbul istikametine gidiyor. Van’dan Sap’a kadar geliyor ve frenlerin arızalandığını fark edince yolculara panik yapmamalarını ve geriye akla yatkın gitmelerini söylüyor. Geriye giden yolculardan tıpkısı tanesi tıra çarptıktan bilahare camdan fırlayarak diğer pancar arabasının içine düşüyor. Çokça şükür ona aynı madde olmadı. Keşki diğerlerine dahi tıpkısı özdek olmasaydı, babama da tıpkısı şey olmasaydı. Babam 112’yi arayarak frenlerin yarık olduğunu bildirmiş. Biz bunları yanık olan ve eksperyans tanıklarından duyduk. Babamı tanılamak amacıyla tahlil verdim sonuçları bekliyoruz. Testler Trabzon’a gönderilmiş” ifadelerine düzlük verdi. – AĞRI

Share: