Ordu’da TMO’ya irade artıyor

Ordu’üstelik, azade piyasada 44 liralık seviyesinde olan fındık fiyatları, üreticilerin Arazi Mahsulleri Ofisi’ne(TMO) yönelmesini sağladı. Mahsullerini kurutan üreticiler, TMO’dan randevu alarak, fındıklarını tasdik ediyor.

TMO vasıtasıyla Ordu’nun Altınordu ilçesinde, bakir sezon fındık alımına 22 Ağustos tarihinde başlandı. Herkes üzerinden termin oluşturan üreticiler, fındıklarını TMO gurur noktasına getirmeye devam ediyor. Ordu’dahi azade piyasada üstelik 44 liralık seviyesinde olan 50 verim fındık fiyatları, üreticilerin TMO’ya olan ilgisini arttırdı. Randevularını alan üreticiler 50 verim fındıklarını 52 liralık ve üstünde fiyattan satabiliyor.

“TMO devrede olmasa erkin piyasada fiyatlar daha bağan olurdu”

Fatsa ilçesinden mahsulünü getiren Mehmet Sakıncasız Yılmaz isimli üretici, “Meydan şartlarında TMO’nun verdiği denk gayet evire çevire. Erkin piyasada 44 teklik olan fındığın burada 52 lira olması cazip ağıl getiriyor. Bunun bile zorlukları var tabi ancak seçkin menfaatin karşılığı olacak. 50,48 randıman geldi ve açık 52 liranın üzerinde satıldı. TMO piyasada olmasa fiyatlar erkin piyasada çok daha düşük olurdu. TMO devreye girdiği halde fiyatlar bu şekilde ise, devrede olmadığı zamanı düşünmek bile istemiyorum. İnsanların basit mağdur edileceğini düşünüyordum ve TMO’nun devrede olması kıvançlı ediyor” dedi.

“Kestirmece 10 lira kıymet farkı var”

Gülyalı ilçesinden Yusuf Yeşilyurt isimli fındık üreticisi kuruttukları fındıkları TMO’dan aktarılma alarak geceden getirdiklerini kaydederek, “54 civarında randımanım geldi, 55 TL civarında nakit para alacağım. Vatandaşlar kıygın değil, şuanda başıboş ortalık ile TMO arasında 10 teklik civarında fark var. TMO olmasaydı bu elan üstelik düşerdi” diye niteleyerek konuştu.

Üretici Güçlü Şarap birlikte Ulubey ilçesinden getirdiği fındığını erdemli fiyat zımnında TMO’ya getirdiğini söyleyerek, “Serbest piyasaya bakarak 2 titrem fındıkta yaklaşık 17-18 bin TL ayırt oluyor” şeklinde konuştu. – CIVIL CIVILShare: