ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA DEM KESEN TATBİKAT

ORDU’de, İl Afet ve Evgin Kapsam (AFAD) Müdürlüğü aracılığıyla 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Ölçüsüz, Kayıp Taharri-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta çevrili kalanları, anbean yarışan ekipler kurtardı, suda kayıp şahıslar için de taharri çalışması yapıldı. Kenar Asayiş Komutanlığı’na ilgilendiren gemi ve helikopter da tatbikatta kullanıldı.

Ordu İl Kıran ve Ivedi Genişlik (AFAD) Müdürlüğü marifetiyle, ‘Sel, Aşırı, Kaybolma Kontrol-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Cıvıl Cıvıl ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilogram yağış düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si cezire üzerinde tutmak amacıyla toplanmış 15 can mahdut kalırken, 9 gönül ise kayboldu. Bölgede arama ve istirdat çalışmaları başlatıldı. İlk kendisine ırmaktaki adaya botla ulaşan ekipler, mahdut küsurat 12 kişiyi kurtarıp, güvenli bölgeye aldı. Peşi Sıra ırmakta muhat küsurat 3 kişiyi dahi kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu sırada ıslahat çalışması işleyen vinç operatörü, ırmakta çevrilmiş kaldı. Cerrah ve iş makinesi dahi tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği sel sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin vasıta üzerinde muhat kalması üzerine harekete geçti. Araç üstünde çevrili küsurat kişiyi, ekipler güvenli bölgeye, su altında yapılan aramada dahi cansız bedenlerine ulaşılan 2 sevimli botla karaya çıkartıldı. Bu sırada Trabzon’dan getirilen aktif kontrol köpeği bile bölgede arama yaptı.

HELİKOPTER MUHAT KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta mahsur artan kişiye ulaşamaması dolayısıyla bölgeye Periferi Düzenlilik Komutanlığı’na bağlı helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen kişi, mahsur kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Kestirmece 2 saat süren tatbikat, çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla giderek kaydedildi.

‘ÜLKE KENDISINE ANBEAN HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın peşi sıra izah özne Kalabalık Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere hazır olunması gerektiğini belirterek, Zaman Kalaba’da bölgemizden 10 ilden cümle birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda iyicene bir tatbikat gerçekleştirdiler. Yaka güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, keyif ekiplerimiz ve hep birimlerimize büyüklüğünde kusursuz bire bir tatbikatla olası hâkim, heyelan ya bile bire bir afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, başarılı bir şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi kıvançlı etti. Zira, seçme tip afete amade olmamız gerekiyor. İki yıl önceki komşu ilimiz Giresun’daki baskın felaketini bilcümle alay malay yaşadık. İlk revan ekiplerden biri namına konuşuyoruz. Bizim büyüklük adına giderek hazır olmamız lazım. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda gönüllü vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın şipşak himayelerinde devletimizin hep birimleri olarak kıyamet çabucak oraya gitmesi bunun tıpkısı göstergesi. Bilcümle ekibe teşekkür ediyorum diye konuştu.

Share: