OPR. DR. ONAR BİLİNÇSİZ KULLANILAN GIDA TAKVİYELERİ, DUYGU HASTALIKLARINI YÜZDE 20 ARTIRDI

TEKİRDAĞ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi Başhekimi ve Ruh Damar Cerrahisi Opr. Dr. Lütfi Çağatay Onar, bilinçsiz kullanılan azık takviyelerinin, ihtisas- damar hastalıklarında yüzde 20 artışa bozukluk olduğunu söyledi.

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Site Hastanesi Başhekimi ve Kalp Yaradılış Cerrahisi Opr. Dr. Onar, önsezi- huy sistemi hastalıklarında sonuç dönemde kırıcı yükseliş belirleme ettiklerini belirterek, yüzdelik 20 çoğalma olduğunu dile getirdi. Onar, akıbet 10 yıla baktıklarında his- soy sistemi hastalıklarında pahal artım durumunun bahis konusu olduğunu belirtip, şunları söyledi

Yaşı 30 ile 50 arasındaki hastalarda toplar yaradılış tıkanıklığından kalp krizine büyüklüğünde sonuç basamak geniş bire bir yelpazede hastalıklar görmekteyiz. Bu hastalıkların lehçe kendisine etyolojisine ve insidanslarına baktığımızda çevresel toksinlerinden tagaddi alışkanlıklarına, genetik yatkınlıktan sigara kullanım alışkanlığına büyüklüğünde it canlı çokça faktörün deli dolu olduğunu görüyoruz. Bunun dışında besin takviyelerinin şuursuz tıpkısı biçimde kullanılması kabil pahal bir coşkunluk ile karşı karşıyayız. Hastalıkları kontrolsüz hipertansiyon ve diyetin üstelik enerjik olduğu çok muhtelif faktörlere dayandırmak türlü. Alelhusus burada bire bir basit bellik yazmak gerekirse duygu yaradılış sistemi hastalıklarının özellikle yoğun venöz tıkanıklık hastalarında gıda takviyesi namına beğenilen ürünlerin şuursuz ayrımsız biçimde tüketilmesinin etken olabileceğini öne süren çalışmalar bulunan. Esasen yoğun venöz tıkanıklık ile hele mineral içeren besin takviyelerinin ilişkilendirilebileceği ortaya kondu. Bizim da geçtiğimiz aylarda yaptığımız bir çalışmadaki bunu millî kongremizde bile sunduk. Derin ven trombozu tanısı almış 100’ün üzerinde bireyin toplar damar tıkanıklığı olan dokularından alınan numunelerinde kalık demir kalsiyum ve silisyum bulunduğunu tefhim etmek mümkün. Esasen doku numunelerinde doku magnezyum düzeyinin kontrol grubuna kıyasla henüz bağan olduğunu belirleme ettik. Nedeniyle vurgulamak isterim kim gıda takviyelerinin birlikte şuurlu bire bir biçimde kullanılması pekâlâ hekim tavsiyesi ile alınması gerekiyor. Bunun çalışmanın materyalinin geliştirilmesi ile hangi soy gıda takviyelerinin kalp soy hastalıkları ile ilişkilendirilebileceğini ifham etmek mümkün gibi. Bunun üzere şümullü meta analizlere ihtiyacımız var ama kabaca hekim tavsiyesi antrparantez reçetesi olmadan besin takviyelerinin kullanılmaması gerektiğini söyleyebilirim.

‘HASTALIĞIN YAŞI GENÇLEŞTİ’

Kalp- soy hastalıkları yaşının dünyada olduğu gibi Türkiye’birlikte birlikte gençleştiğinin altını çizen Opr. Dr. Onar, Alelhusus 30 ve 40 yaşlarda geçtiğimiz 20 yılı temel alarak düşündüğümüz devir çokça beş altı görürdük ve iveğen kroner sendromları de şişko huy tıkanıklarını. Deminden kâin durumda encam yaş hastalığı olmaktan artık, imdi itidalli gözyaşı ve zinde yaş grubunu birlikte ilişkin emraz spektrumuna girdi, kardiyovasküler bütün hastalıkları. Esasen bizim yapmış olduğumuz çalışmada çevresel toksinlerden özellikle sıçanotu eşsiz yerey elementlerinden lityum ve kadminyum bunların de dokulardaki analizi yapıldı. Bunların koyu ven trombozuyla ilişkisi gösterilemedi. Tekirdağ Şehir Hastanesi açıldığı günden itibaren geçtiğimiz 24 aylık süreçte 1000’in üzerinde yabancı pestil başvurusu oldu. Bu hastalar için plastik ameliyat ile bu arada kardiyovasküler dizge için kardiyoloji ve ruh huy cerrahisi kliniklerini hastalarımız geldi. Gine ancak dışından mevrut hastalarımıza bile yaşın gençleştiğini hikâyelemek ve alelhusus rutin taramaları esnasında his hastalığının belirleme edildiğini ikna etmek türlü diye konuştu.

Share: