Ömer Fethi Gürer: “Her Sene Tıpkısı Yapıt Tarlada Kalıyor ve Üreticisini İflasın Eşiğine Getiriyor”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, küsurat maliyetler zımnında çiftçinin yaşadığı mesail üstüne ağustos kocaoğlan düzlük izlenimlerini “Zirai Girdi Maliyetleri” antetli çalışmada derledi. Çiftçilerin maliyetlerin artmasından şikayetçi olduğunu vurgulayan Gürer, “Her sene farklı ayrımsız nişane tarlada kalıyor, servet etmiyor ve üreticisini iflasın eşiğine getiriyor. 2020 yılında kumpir, 2021 yılında soğan ve bu sene birlikte lamba karpuzu ve lahana tarlada kaldı” dedi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, üreticilerin yaşadığı sorunlarla ilgilendiren ağustos ayı “Zirai Girdi Maliyetleri” başlıklı mesai hazırladı. Niğde’üstelik tarlalarda fellah ve üreticileri ziyaretinden görüntüler paylaşan Gürer, girdi maliyetlerindeki artışın çiftçilerin birçoğunu tutkun istihsal yapmaya zorladığını kaydetti. Gürer, “Niğde ilinde ayrımlı karye ve kasabalara ziyarette bulundum ve buralardaki değişik iz gruplarının üreticileri ile görüştüm. Eş hatır motorin ve basılmış fiyatlarına mevrut zamların zirai üretimin sürdürülebilirliğini zorladığı yönündedir” dedi.

“KARPUZ VE DÜRME ÜRETİCİSİ NE YAPSIN?”

Artan maliyetlerinden âlem sorunlar yaşayan, ürünü tarlada kalan karpuz ve gözleme üreticileri Gürer’e dert yandı. Karpuzda verim olmasına rağmen mir yapamadıklarını anlatan lamba karpuzu üreticisi Nuh Dikici, Niğde’nin beraberinde Konya, Şanlıurfa ve Adıyaman-Bismil’birlikte, tarlada karpuzun kilogramının 60 kuruştan de satılamadığını anlattı.

“LAHANAYI SATAMAZSAK GÖZLEME BİZİ SATAR”

Lahana üreticisi ise girdi maliyetlerinin artması ve akaryakıt zamları ile oluşan taşımalık giderlerinden belde tüccarın sevgili çıkarttığını ve ürünün tarlada kaldığını, ürünü satabilmek amacıyla tüccara adeta yalvardıklarını söyledi. Lahana üreticisi Ahmet Zehir, “Lahanayı satamazsak dürme bizi satar” dedi.

“SERVET ETMİYOR”

Gürer, “Temas yıl farklı tıpkısı nişane tarlada kalıyor, servet etmiyor ve üreticisini iflasın eşiğine getiriyor. 2020 yılında patates, 2021 yılında soğan ve bu sene bile lamba karpuzu ve dürme tarlada kaldı” dedi.

FASULYE ÜRETİCİLERİ…

Bölgede üretilen asıl ürünlerden olan fasulye ve şeker pancarının üreticileri, TMO vasıtasıyla aya fiyatın açıklanmasını bekliyor.

Fasulye üreticisi Bahtiyar Özşahin, güzeşte sene 7 buçuk ila 8 teklik arasında mütebeddil fiyatlarla sattıkları fasulyenin, 3-4 tekmil mütezayit girdi maliyetleri dikkate alınarak TMO vasıtasıyla aynı çekicilik fiyatı açıklanması gerektiğini belirtti. Özşahin, “İşçilik bile iki katına daha çok. Dirimsel gider dengesi bozuldu. Biz haddinden fazla aynı molekül istemiyoruz. Keşke mazot, basılmış, tılsım, zindelik fiyatları bu kadar artmasa dahi tığ da fasulyeyi 5 liradan satsak” dedi.

Köyde esbak yıllarda 50’den fazla çiftçinin şeker hastalığı pancarı ürettiğini söyleyen Gürsel Karakaya, şu anda köyde şekerpancarı üreten maraba sayısının 5-6 civarında olduğunu belirtti.

“ŞEKER HASTALIĞI PANCARI İÇİN 1700 LİRA, FASULYE İÇİN İSE 21-22 LİRA AYAK TABANI FİYAT BEKLENTİSİ VAR”

Gürer, “Şeker Hastaliği pancarı üzere 1700 lira, fasulye için ise 21-22 lira taban kıymet beklentisi var. TMO aracılığıyla çiftçinin bu beklentisi karşılanmalı ayrıca ayak tabanı fiyatın açıklanma süresinin tetik bir şekilde belirlenmesi ve bu süreçte çiftçinin tüccara mahküm bırakılmaması son rütbe önemlidir” dedi.

“SAMAN, YONCA VE ARPA…”

Bölgedeki ziyaretleri sırasında Ulukışla ilçesinde balya geldiği besici bire bir familya ile konuşan Gürer, besiciliğin mütezayit yemleme maliyetleri sonucunda yapılamayacak noktalara ulaştığını belirtti.

Besici Burak Kipar, “Sütün litresi dahi ant kilosu birlikte 7 lira. Bu şartlarda lacerem mal kazanacağız? Yonca balyasının tanesi 65-70 liraya çıktı. Yemin torbası 350 liralık, kilosu 7 liraya denk geliyor. Saman, yonca ve arpa fiyatları birlikte bir sene öncesine göre 3-4 tekmil arttı” dedi.

Neslihan Kipar ise, “O nedenle köyde sürmek istemiyoruz. Çocuklarımın dahi burada kalmasını istemiyorum. Hayvancılık istiğna etseydi köyde kalmaya devem ederdik” diyerek ağrı yandı.Share: