Niğdeli Pazarcılar Satma Yapamamaktan Şikayetçi: “Elan Yeni Siftah Ettim, 20 Lira”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Niğde’dahi ahzüita esnafını dinledi. Pazarcı benzeri kadın, “Bu münasebet hakeza mi olacaktı? Milletin çekicilik gücü olmadığından hakeza bakıyoruz. Gelenler bile geçenler de bakıyor. Ayrımsız kilogram mal alacak birlikte satacağız. Bitirdiler” dedi. Oyuncak satan bir pazarcı ise “Elan kullanılmamış siftah ettim 20 teklik, saat tıpkı (13.00) oldu. Şu bebeği 9 liraya alıyorduk deminden yerinde 29 liralık. 50 lira diyoruz almıyor adam, 30-35 liraya pres satıyoruz. Pazarcılık öldü, dükkanım vardı dükkanımı kapattım. İş yapamadık pazara çıktım pazarda de iş bulunmayan, kiraları birlikte ödeyemedik” diye niteleyerek konuştu.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Niğde merkezde kurulan sunu nazik iş yerinde esnaf ve yurttaşlar ile görüştü. Gürer’in dertleştiği esnaf ve yurttaşlar hayat pahalılığı ve sözleşme sıkıntısından balkı yandı.

38 liraya aldığı bamyayı 40 liraya satmaya çalıştığını belirten tıpkısı pazarcı şunları anlattı:

“Yurttaş alamıyor, yumruk. Nakliyeye 300 milyon (lira) icar veriyorum. Öz arabanla gidip yetişme şansın yok. 3 emanet tıpkı arabayla el geliyor. Cebime kuruş servet girmiyor. Deminden bamya sivri oldu.”

Pazarcı benzeri avrat de şöyle konuştu:

“Eşimle hesapladık yaptığımız masrafını print kurtarıyor diyor. 2 Çocuğum var biri evli minimal ecir peşine dayanıyoruz, onlar için bunu yapıyoruz emekliyim. Oğlum kirada, familya alamıyoruz. Alıp satmaya çalışıyorum, ev bütçesine katkı için. Kızım okudu, psikolog ataması bulunmayan bekliyor.”

“MİLLETİN ALIM GÜCÜ OLMADIĞINDAN HAKEZA BAKIYORUZ”

Sebze satan ayrımsız avrat da “Bu ilişki hakeza mi olacaktı. Milletin gurur gücü olmadığından hakeza bakıyoruz. Gelenler üstelik geçenler birlikte bakıyor. Tıpkı kilogram servet algı dahi satacağız. Bitirdiler” dedi.

Pazarcı tıpkı ayvaz üstelik, “3 liraya alıyoruz 4 liraya print satıyoruz. 7 titrem mal satıyoruz 500-600 teklik zor kazanıyoruz. Taşımalık hariç bittabi. Vallahi dünyalık kazanamıyoruz. Müşteriler bizden karlı. Biz para kazanamıyoruz, dünyalık sahibi üstelik tacir üstelik kazanamıyor” diyerek konuştu.

Bire Bir oyuncakçı üstelik sık aralıklarla gelen zamlardan balkı yanarak şöyle konuştu:

“ELAN YENİ SİFTAH ETTİM 20 LİRA, SAAT BİR (13.00) OLDU”

“Getirip getirip götürüyoruz. Bire Bir kamyon döküyorsun bir kamyon dümbelek götürüyorsun. Henüz eskimemiş siftah ettim 20 liralık, saat ayrımsız (13.00) oldu. Şu bebeği 9 liraya alıyorduk deminden yerinde 29 liralık. 50 lira diyoruz almıyor eş, 30-35 liraya ağırlık satıyoruz. Yakıtı falan hesapla seçkin şey ortada. 30 liradan kötü oyuncak bulunmayan, adam 20 lira ile geliyor oyuncağı almadan gidiyor. Bala ağlıyor, âdem alamadan gidiyor çoğunu hayrıma veriyorum bakıyorum bala ağlıyor. Cebinde 20 liralık var bala 40 liralık malı istiyor, bulunmayan abi diyor desise bacım benden olsun diyorum. Şunları 12-13 liraya alıyorduk durumunda 35 liralık. Pazarcılık öldü, dükkanım vardı dükkanımı kapattım. İş yapamadık pazara çıktım pazarda üstelik aksiyon bulunmayan, kiraları dahi ödeyemedik.”

Ilişki ziyaretinin arkası sıra bağlanmış açıklama yapan Gürer şunları kaydetti:

“PLANSIZLIKTAN, YÖNETİMSİZLİKTEN, ÖNGÖRÜSÜZLÜKTEN BU AYLA GELDİK”

“Bu sistemde satan mülk kazanamıyor, kayran ise pahalıya işaret kabul etmek zorunda kalıyor. Gelir düzeyi düştüğü amacıyla tümce alışveriş yapamıyor. Plansızlıktan, yönetimsizlikten, öngörüsüzlükten bu ayla geldik. Anne olan şu ki, akla yatkın planlama fayrap etmek geçişsiz. Bu şekilde müstahsil de uzlaştırıcı da kaybediyor ve bitiren dahi pahalıya ürün ilişkin kalıyor. Bunlar azade piyasa ekonomisini erkin vurgun ekonomisi haline getirdi.”Share: