Niğdeli Becisi: Küçülmeye Gidiyoruz, Nereye Büyüklüğünde Küçüleceğiz Bilmiyorum

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de besicilerin sorunlarını dinledi. Besici Burak Kipar, “Sütün kilosu 7 teklik, ahit kilosu 7 teklik şu anda. Yonca balyasının tanesi 65-70 teklik; kilogram, 3 ile 3,5 beyninde. Şu inekleri Almanya’dan getirdim, 40 litre falanca sütleri var ama tığ bakamıyoruz. Yemini kısınca mahsul düşüyor, çokça verirsek servet kazanamıyoruz. ‘Yüzde 35 ette iskonto var’ diyorlar; yemde on paralık iskonto namevcut, yeme sürekli zam geliyor. Küçülmeye gidiyoruz, nereye büyüklüğünde küçüleceğiz bilmiyorum” dedi.

Ömer Fethi Gürer, Niğde’da besicileri ziyaret etti. Gürer, “Hayvancılık, 24 saat selis bakım gerektirir. Hayvancılık yapanın bayramı, tatili, cumartesisi, pazarı yoktur. Hayvancılık, pres tıpkısı zanaattır. Bu dönemde hayvancılık yapanların bati mağduriyetleri var. Zira hayvanlarını kesime yırtılmak zorunda kalıyorlar. Yemleme gideri yüzde 70’lere mukabele ediyor. Ağızotu fiyatlarındaki çoğalma, hayvancılığı zora soktu” diyerek konuştu.

“BU ŞARTLARDA ÇOKÇA EDISYON AYAKTA DURUYORUZ”

Niğde’birlikte besicilik işleyen Burak ve Neslihan Kipar çifti, yem fiyatlarındaki artıştan ağrı yanarak, bu gidişle hayvanlarını kesime geri bırakmak zorunda kalacaklarını söyledi. Neslihan Kipar, “Bahtiyar değiliz, bu şartlarda haddinden fazla ağırlık ayakta duruyoruz. Rastgele şeyimiz haddinden fazla ömre bedel” dedi. Köyde sürdürmek istemediğini söyleyen Neslihan Kipar, “Çocuklarımın üstelik köyde kalmasını istemiyorum, bu şartlarda çok tahakküm köyde sürdürmek” diye konuştu. Burak Kipar dahi yaşadıkları sorunları Gürer’e şunları anlattı:

“KÜÇÜLMEYE GİDİYORUZ, NEREYE BÜYÜKLÜĞÜNDE KÜÇÜLECEĞİZ BİLMİYORUM”

“Sütün kilosu 7 lira, kasem kilosu 7 liralık şu anda. Anif yemleme aut, onu yetiştirmeye alışıyoruz, endüstri yemini satın alıyoruz. Yonca balyasının tanesi 65-70 lira; kilogram, 3 ile 3,5 arasında. Ant torbası 350 teklik, o birlikte 7 liraya falanca geliyor. Güzeşte sene 15 pasaj sağmal ineğim vardı, düşürmeye çalışıyorum. Burada simental ve holstein ve kırmızı holstein var. Sayı Farkı 20 ile 30 arasında benzin verimi var. Şu inekleri Almanya’dan getirdim, 40 litre filan sütleri var amma biz bakamıyoruz. Ağızotu fiyatlı olduğu üzere beş altı veriyoruz. Seçkin şeyini kısıyoruz, anif yemini üstelik kendimiz karşılıyoruz. Yemini kısınca verim düşüyor, haddinden fazla verirsek servet kazanamıyoruz. Çiftçiliği da bırakırsam yapacak başka işim namevcut. Üç tane çocuğum okuyor, merbut yapıyoruz bu işi. Devletin verdiği buzağı destekleri var, o üstelik karmakarışık, hangi zaman verildiği belgisiz. Kontekst haddinden fazla dağ. Akıbet aşamadayız, bu yıl sonuç yılımız. ‘Yüzde 35 ette indirim var’ diyorlar; endüstri malında, yemde tek tenzilat bulunmayan, yiyecek sürekli bindirim geliyor. Küçülmeye gidiyoruz, nereye büyüklüğünde küçüleceğiz bilmiyorum.”

Eksantrik bir besici üstelik haddinden fazla az hayvanı olduğunu belirterek, “Biz, filhakika para kazanmıyoruz. Herhangi Bir şeyi satın aldığımızdan hiçbir şeyimiz kalmıyor” dedi.

“ÇİFTÇİ REFAHINI SAĞLAYACAK DESTEKLER VERİLMELİ, YEMLEME FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİ”

Ömer Fethi Gürer ise ağızotu fiyatlarında yanlışsız aynı tenzilat yapılmadığını belirterek, “Hayvancılığın geleceği için tıpkısı dakika evvel rençper refahını sağlayacak destekler verilmeli, yem fiyatları düşürülmelidir” diye niteleyerek konuştu.Share: