Neşet Ertaş’ın ailesinin avukatından dikkat calip izah: Sökel yatağındayken imza alındı

Türk müziğinin kocaman ozanlarından biri olan Neşet Ertaş’ın hayatını bahis fail ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi hakkındaki tartışmalar sürüyor.Karı filmi istemezken; Ertaş ailesinin avukatı Misyon Yaramaz, sonuç gelişmeler üzerine yüce meşruhat yaptı.

“NEŞET ERTAŞ KİTAP İÇİN İMZA VERİYOR, FİLM İÇİN DEĞİL”

Neşet Ertaş’ın vefatından 22 bölüm geçmiş Erol Temiz’ın kitap amacıyla diploma aldığı ile ilişkin konuşan Yaramaz, “Erol Temiz tıpkı şekilde Neşet Ertaş’ın yanına her an ‘ben sizin eserlerinizi notaya almak istiyorum’ diyor, Neşet Ertaş’ta Erol Ak Pak’ı notis olarak görüyor, Ertaş’ta bunun üstüne, ‘Ben yaşlandım, benim eserlerimi benim kabilinden çalacak ve söyleyecek birileri olsun isterim, bunu yaparsan uz olur’ diyor. Toplamda 34 kıta eserin notaya yazılması 5 sene geçmesine rağmen bitmiyor ve hatta Neşet Ertaş’ta notaların bitmemesi ile ilgilendiren aile üyelerine yakınıyor. Fakat ne hikmetse Neşet Ertaş’ın vefatının peşi sıra hem günlük bitiyor hem de kitaba hayatı bile ekleniyor. Neşet Ertaş’ın evine gidilerek iki tane imza alıyor. Neşet Ertaş’ın bilcümle eserleri kitapları artık münfail, bu eserleri 25 sene süresince Erol Parlak hiçbir telif hakkı ödemeden kullanıyor. Bu iznin maddi karşılığı boğazdaki yalıdan elan fazla, Memorandum ile alınan imza iki kap çıkarılıyor. Bu muvafakatların süresince bile filme izin veren tıpkısı bap bulunmayan.” dedi.

“NEŞET ERTAŞ İMZA VERDİĞİNDE ZÜĞÜRT YATAĞINDAYDI”

Hovarda, “3 Eylül’bile bu muvafakatler alınırken Neşet Ertaş sandalyesinde oturamayacak durumda. Son günlerine ilişkin bazen fotoğraflara ulaştık. 4. Derece kanser hastası olan Ertaş, son günlerinde kendisine makbul tedaviden sonra zayıflamış, hastalığı taban üzeri ve göğsüne bulaşma etmiş. Ayakta el yürüyen ağrı kesici izole bant kullanan 74 yaşındaki kanser hastası Ertaş’tan muvafakat alınıyor. Ayın 6’sında Neşet Ertaş tedavi yapılamadığı üzere ‘gideyim bile İzmir’deki evimde mevt edeyim’ olaydan 4 çağ bilahare kaldırıldığı hastanede son ediyor” şeklinde konuştu.

“FRAGMANDA BİLE NEŞET ERTAŞ’IN HAYATINDA OLMAYAN AHVAL VAR”

Filmin hız sürecine değinen Avukat Yaramaz, sözlerine şöyle bitmeme etti: “Yapımcının dediğine göre Neşet Ertaş’ın hayatı anlatılıyor ama cins Neşet Ertaş mı anlatılıyor yoksa onların hayalindeki Neşet Ertaş mı anlatılıyor onu bilemiyoruz. Duruşma süre vererek senaryoyu yüz kere istemesine rağmen kameraman senaryoyu maatteessüf ibraz etmedi. Film bittiği halde, filmin fragmanları yayınlandığı halde mahkemeye senaryonun ibraz edilememesi tıpkı şeylerin gizlendiğini ortaya koyuyor. Tığ yemeden içmeden fragmanlara baktığımızda dahi Neşet Ertaş’ın hayatında sifir yaşanmamış olayların anlatıldığını görüyoruz.”

“FİLMDE NEŞET ERTAŞ’IN DÜŞTÜĞÜ BİR FON VAR AMA HADDIZATINDA BÖYLE BİR FENOMEN NAMEVCUT”

Erol Parlak’ın sellemehüsselam yazdığı pusula ile senaryoyu karşılaştırdıklarında birbirlerinden ilgisiz olduğunu belirten Haylaz, “Kameraman Mustafa Uslu ve Erol Temiz yerli tıpkısı kanalda yaptıkları konuşmada filmin kitabın yüzdelik 99 aynısı olduğunu argüman etmişlerdi, hassaten bunlar kayıtlarda var, fakat kitapta olmayan sahnelerin fragmanda olduğunu küşade görüyoruz. Örneğin Neşet Ertaş’ın ulama çalarken düştüğü kadar tıpkı manzara bulunmayan.Neşet Ertaş’ın hayatında hakeza bir özdek idmansız, uydurulmuş tıpkı sahne, Neşet Ertaş katıldığı bir nice programda hastalığını anlatırken ‘bir anda elim mızrabı hissetmez oldu’ kabilinden benzeri özdek söylüyor yoksa kalabalığın süresince sahneye yuvarlandı kadar tıpkısı öz yok. Kitapta birlikte anca tıpkısı şey bulunmayan. Bunun dışından Mehmet Yüce Zer, Neşet Ertaş’ın çocuklarının elinden tutup Almanya’ya götürmüş gibi bir tayf görüyoruz, müvekkillerim ile görüştüğümde bana ‘biz Mehmet Mehabetli Kızıl’ı tek hayatımızda görmedik kim’ diyorlar. Kaldı kim filhakika Neşet Ertaş’ın eserlerinde üstelik konuşmalara baktığınızda de Almanya’ya kendisi gittikten sonraları evvel şişman kızı Döne’yi yanına alıp olanak buldukça daha sonradan Hüseyin ve Canan’ı değişik zamanlarda yanına aldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

SENARYO MAHKEMEYE İBRAZ EDİLDİ

Ailenin kendi imkânlarıyla ulaştığı senaryoyu mahkemeye ibraz ettiklerini belirten Hızlı, senaryoda Neşet Ertaş’ın hayatının gerçekleriyle uyuşmayan diğer sahnelerin birlikte olduğunu vurguladı. Gönül Avcısı, “Senaryoda hem Neşet Ertaş’ın Abdal geleneği ile hem birlikte sözleri ile uyuşmayan sahneler var bunları kabul etmek cins değil, arkadaşların yaptıkları olmayan şeyleri anlatma sanatıdır. Neşet Ertaş’ın ‘Benim filmim yapılmasın ama belgesel yapılsın’ diye söylemesini şimdilerde henüz iyi anlıyoruz” dedi.

“AİLE VASİYETİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Neşet Ertaş’ın ailesinin filme alın çıkmadıklarını babalarının vasiyetinin hesabına getirmeye çalıştıklarını nâkil Gönül Avcısı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kameraman kabul etmese üstelik arz az 14 ürün başkasının adından söyleniyor. Neşet Ertaş, hayatının akilane anlatılmasını istemiş. Seçkin hayat apayrı kişidir. Gelişigüzel hangi kadar Neşet Ertaş’ın hayatı anlatılsa dahi filmde sabık gayrı kişilerden da muvafakat alması gerekir. Fragmanda görüyoruz kim çocukları oynatılmış, müvekkillerimizden hiçbirinden müsaade alınmamıştır. Bu inşaları mağdur gitmek vebaldir, zorbalıktır, hukuka aykırıdır.”

Ev marifetiyle bozlak ustası Neşet Ertaş’ın filmi ile ilişik açtığı davanın duruşması 8 Mesafe 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Share: