Nemrut Dağı’nda konser verildi

UNESCO Acun Ekin Bırakıt Listesi’ndeki 2 bin 150 metre rakımlı Nemrut Dağı’nda, Sedat ve Selahattin Akar kardeşler eliyle konser gerçekleştirildi.

Adıyaman Valiliği, Kahta Kaymakamlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı vasıtasıyla Nemrut Perseid buluşmaları kapsamında “Battaniyeni desise gel, dinleti ve çorbalar bizden” sloganıyla düzenlenen etkinlikte, ziyaretçiler benzeri yandan konser dinlerken diğer yandan üstelik ikram edilen hamam çorbalarla yıldızları takip imkanı yakaladı.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, gazetecilere, konserin bağlam gördüğünü söyledi.

Havanın antipatik olmasının konseri etkilemediğini kaydeden Çuhadar, “Bura 2 bin 150 metre rakıma topluluk ve rüzgar var, gelgel itici amma rabıta çok çetin. Nemrut Dağı sırlarla komple aynı vadi. Halen içerisinde hangi olduğu bilinmiyor. Bazı tezlere bakarak Kral l. Antiochos’un mezarı var. Burada, yaklaşık 500 sevimli var şu an. Ben etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum. ” dedi

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Ahmet Okumuş birlikte Nemrut Dağı’nın önemini anlattı.

Nemrut Dağı’nın küşade hava müzesi olduğunu tamlayan Okumuş, “Balaban tıpkısı hava ile balaban bire bir sunum yapıldı. Kralların tahtında, krallara müstahak aynı dinletiyi hep birlikte dinleme imkanı bulduk. Bizi 2 bin yıl öncesine götürdü. Tarihin yazıldığı yerde, tarihi adeta yeniden yaşamış olduk. Bu geceleyin konseri dinlerken yıldızlar geçidini bile izliyoruz. Aslanlı horoskop tarihte aşina ilk talih haritasıdır ve hane Nemrut’tadır. Şu zaman onun figürü de burada. Bu geceleyin onu birlikte burada yaşıyoruz ve dünyada ender rastlanan aynı mekan UNESCO Acun Firez Miras Listesi’ndeki mekanda bu tün yerel ve ecnebi turistlerle iyice ayrımsız gece yaşadık.” dedi.

Katılımcıların yorumları

Turistlerden Serap Kaçar, etkinliğin fena hâlde geçtiğini söyleyerek, “İlk defa Nemrut Dağı’na çıktım. Yorucuydu amma buna değdi. Benzeri yandan konseri dinlerken ayrıksı yandan değişik etkinlikler, etkileyici benzeri geceleyin oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaretçilerden Mehmet Güre, Kilis’ten geldiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Buraya ilk defa geldim. Çokça beğendim. Buranın bütün bire bir doğası, iyice benzeri havası var. Farklı farklı insanlarla benzeri havayı soluyorsunuz. Güneşin doğuşunu da izleyip buradan ayrılacağım.”

Ziyaretçilerden Firdevs Taze dahi güçlü aynı reviş olduğunu belirterek, “Kaç öğün inmeyi düşündüm ama olsun tekrar birlikte bitmeme ettim. Burası haddinden fazla delici, gür kim geldim. Bu heykelleri koymak, geçindirmek ve güneşin doğuşunu buyurmak haddinden fazla evire çevire oldu.” ifadelerini kullandı.

Share: