Nemrut Dağı’nda dinleti coşkusu

Nemrut Dağı’nda konser coşkusu

Nemrut Dağı’nda Perseid buluşmaları

ADIYAMAN – Adıyaman Valiliği, Kahta Kaymakamlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı yoluyla Nemrut Perseid buluşmaları çerçevesinde Nemrut Dağı’nda dinleti etkinliği düzenlendi.

Kahta Kaymakamlığı, ‘Battaniyeni şike gel dinleti ve çorbalar bizden’ sloganıyla Nemrut Dağı’nda Santuri Sedat Anar, kendisine savma ile zevcelik fail kardeşi Selahattin Anar ile birlikte yerli ve yabancı turistlere unutulmaz tıpkısı şeb yaşattı. Gece yarısından sonraları uzay taşı yağmuru altında tarihe şahitlik etmeye gelen turisteler yunak çorba eşliğinde gökyüzünü gözlemledi.

Düzenlenen etkinlikle ilgilendiren konuşan Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, “Bölgemizi ve medeniyetimizi aşinalık ve tanıtmaya yönelik güzelce benzeri kültürel seferberlik yaşıyoruz. Bu yıl turizm, kültür ve konuşma sezonunu dolu meşbu açtık. Birbirinden makro isimleri hemşerilerimizle buluşturmaya bitmeme ediyoruz. Bu geceleyin yürütme edilen eserlerle gönlümüzün pası silindi. Programa bati tıpkı katılımın olması bizi sevindirdiği kabilinden bizi motive dahi ediyor. Bizi heves coğrafyamızda evire çevire aynı yolculuğa çıkaran Sedat Anar’a ve kardeşi Selahattin beye haddinden fazla teşekkür ediyorum” dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Adıyaman Mebus Ahmet Kültürlü, “Eke tıpkı atmosfer ile mefret ayrımsız lokma yapıldı. Kralların tahtında, krallara layık bir dinletiyi bilcümle alay malay dinleme imkanı bulduk. Bizi 2 bin sene öncesine götürdü. Tarihin yazıldığı yerde, tarihi adeta baştan yaşamış olduk. Bittabi doğunun ve batının uç noktası şu anda bura. Hem gün doğusu medeniyetlerinin hem de mağrip medeniyetlerinin izlerini yutmak olanaklı. 2 bin 206 metre yüksekliğinde ve dünyanın sunu faziletli münhal gelgel müzesindeyiz. Bire Bir zamanda gökyüzü ile tümülüsün neredeyse birleştiği bire bir noktada dolunayın bilge olduğu bire bir gecede, yıldızlar eşliğinde majör tıpkısı sunumu bilcümle alay malay dinledik. Tabiatıyla yalnız 2 bin sene öncesine ilgili kralların silüetleri, heykellerinin olduğu benzeri zamanda güneşin yer pir doğduğu ve arz domuzuna şekilde battığı bire bir mekandayız. Yıldızlar geçidini hep gelişigüzel bu tün izliyoruz. Aslan ile horoskop bilinen tarihte bilinen önce felek haritasıdır ve o birlikte Nemrut Dağı’ndadır. Figürü üstelik buradadır. Bu tün onu benzeri kez daha yaşıyoruz. Dünyada ender rastlanan bire bir mekan burası. UNESCO Dünya Hars Mirası listesinde olan bu mekanda bilcümle dostlarla yerel ve yabancı konuklarla beraber, adamakıllı benzeri akşam yaşıyoruz. Domuzuna tıpkısı gecede hep gelişigüzel bu tarihi anne tarihi süreci ayrımsız kere daha gönül imkanı buluyoruz. Dolayısıyla buradan özellikle bilcümle dünyaya bu misilsiz güzellikleri görmelerini, bunu yaşamalarını istiyoruz. Bu anlamda de bu mekana bilcümle herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

Etkinliğe Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, SELIM Öğür Adıyaman Mebus Ahmet Entelektüel ve 600’e andıran domestik ve ecnebi seyyah katıldı.Share: