Nazır Üzüntülü: 26 milyon derece ziyaret edilecek

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Üzüntülü, ‘Ulusal Basamak Ziyaretleri’ projesi kapsamında, 15 bin personel ile 26 milyon hanenin yegâne yegâne mülakat edeceğini, özürlü, yaşlı, tutkun kabilinden yardıma ihtiyaç duyan birinin tayin edilmesi yerinde hem kendilerinin birlikte hem de ait kurumların kişinin gerekseme duyduğu hizmeti sunacağını söyledi.

Bir saf ülfet ve temaslarda olmak üzere Kahramanmaraş’a mevrut Familya ve Içtimai Politikalar Bakanı Derya Izdıraplı, Andırın ilçesinde düzenlenen ‘Ailemizin Çınarları-Plato Sonu Şenlikleri’ne’ katıldı.

Etkinliğe Nazır Yanık’ın beraberinde Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Ateşin, Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, milletvekilleri, çalım müdürleri ile vatandaşlar katıldı.Etkinlikte mütekellim Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Kederli, hayata geçirileceği açıklayan ‘Ulusal Basamak Ziyaretleri’ projesinin detaylarını paylaştı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002’da iktidara geldiklerine ‘Hükümdar değil, hizmetkar devlet olacağız’ dediğini ve bu kapsamda 20 yıldır devletin hizmeti vatandaşın ayağına götürdüğünü belirten Izdıraplı, “Önümüzdeki günlerde ‘Ulusal Derece Ziyaretleri’ programıyla 10 bine andıran Sosyal Teavün ve Tesanüt Vakfı personelimiz, 5 bin üstelik ASDEP personelimiz ile bilcümle sahaya dağılacağız. 26 milyon hanenin tamamına gireceğiz ve seçkin birinde bu tetkikleri baştan yapacağız. Sonunda ihtiyacı olan vatandaşımızın ayağına revan tıpkısı sosyal heybet gereğini adına getireceğiz. Bire Bir ayrıksı bakım modelimiz, kısaca SHM dediğimiz Sosyal Bakım Merkezlerimizdir. Biri Andırın’de gelmek üzere Kahramanmaraş’ta hep 9 toplumsal hizmet merkezimiz var. Bu merkezlerimiz çocuk, tendürüst, karı, eş, özürlü, buğulanmış, şehit yakını ve gazilere yani toplumumuzun herhangi bir kesimine bakım veriyor. Yapılan başvuruları değerlendirip tetkikat sonucunda uygun bakım modellerinden vatandaşlarımızın yararlanması amacıyla çalışıyorlar. ASDEP, yani Ocak Içtimai Destek Programı personelimiz bir iki önceki millî basamak ziyaretlerinde rapor ettiğim şekliyle gerçekleştirecekler. 2013’ten bu yana elhak ASDEP personelimiz eliyle bu hizmetimizi gerçekleştiriyoruz. Bu icraat kapsamında 2017 yılından 2022’nin haziran ayına büyüklüğünde Kahramanmaraş’ta 59 patika elemanımız ile 150 bin 332 hane ziyareti sayısına ulaştık. Andırın’üstelik bu şekilde ulaştığımız merhale ziyareti sayısı ise 8 bin 285. Bu sayıyı inşallah elan de artıracağız” dedi.’KADINA YÖNELİK ŞİDDET KIRMIZI ÇİZGİMİZ’Engelli ve yaşlıların aileleri yanında bakımlarını ulaşmak için onlara icra vekili vatandaşlara müteveccih evde hizmet yardımı sunduklarını kaydeden Nazır Derya Yanık, bakımı üstlenen aile üyesi, akraba yahut vasiye olanlara maddesel bindi verdiklerini tabir etti. Kahramanmaraş’ta bu yardımdan 9 bin 714 vatandaşın yararlandığını ve 2006 yılından bu yana geçerli bu analog ile Kahramanmaraş’a 1.4 milyar TL hizmet desteği sağladıklarının altını çizdi. Icra Vekili Yanık, DOĞRU Öğür hükümetinin herhangi bir vatandaşın beraberinde olduğunu rapor ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakımı üstlenen aile üyesi, akraba yahut vasiye maddi bindi veriyoruz. Kahramanmaraş’ta bu yardımımızdan 9 bin 714 vatandaşımız yararlanmış. 2006’dan beri uyguladığımız bu modelimiz kapsamında Kahramanmaraş’a 1.4 bilyon TL bakım desteği sağladık. Ancak herhangi bir durumda evde hizmet cins olamayabiliyor. Buna de hazırlıklıyız. Çalım bakımına gerekseme duyan özürlü ve yaşlılarımız için ihtisaslaşmış kuruluşlarımızda bakımlarını sağlıyoruz. Bakanlığımıza sınırlanmış 3 huzurevinde 190 büyüğümüze bakım veriyoruz. Ayrımsız şekilde 63 kapasiteli peyda hizmet merkezimizde bakıma gerekseme duyan mânialı vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Bakanlık adına tavizsiz ve iri bir dikkatle çalıştığımız alanlardan birisi kuşkusuz kadınlara müteveccih faaliyetlerimiz. Herhangi Bir şeyden geçmiş kadına yönelik gayret bizim kırmızı çizgimiz. Bizim kırmızı çizgimiz olduğu büyüklüğünde kültürümüzden aldığımız değerler, derece yargılarımız dahi Allahu Teala’nın eşrefi mahlukat saydığı insana saygıyı afet, insanın izzeti nefsini kıran nev dokunaklı muameleyi tahkir eden, reddeden benzeri güvence sahibiz. Zımnında bizim kırmızı çizgimiz olması ayrımsız zamanda bizim maneviyatımızın, bizim inancımızın, değer yargımızın tıpkı gereğidir. Gerek inhibütör tedbirler ahiz ve buna yönelik icraat icra noktasında, gerekse mağdurların beraberinde olma ve manipülatör çalışmalar etme noktasında birçok başlıkta ayrımlı bakım modellerimiz var. Ezcümle ŞÖNİM dediğimiz Yol Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüklerimiz bu konuda ciddi ayrımsız öneme ehil. Bu merkezlerimizde güç mağdurlarına psikososyal destek hizmetinin yanında hukuki bindi üstelik sağlıyoruz.”

– Kahramanmaraş

Share: